1. Anasayfa
  2. Gündem

2. El Otomobil Satışları Düştü

2. El Otomobil Satışları Düştü
2. el otomobil
0

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, otomotiv sektöründe yaşanan gelişmelere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Bolat, özellikle 2. el otomobil fiyatlarında gözle görülür bir yüzde 10-15 oranında düşüş yaşandığına dikkat çekti. Bu durum, otomobil piyasasındaki dinamiklerdeki değişiklikleri gösteren önemli bir gösterge olarak kabul edilmekte.

Bakan Bolat, ayrıca 1’inci el otomobil piyasasında da belirgin bir değişim yaşandığını belirtti. Özellikle stokların ortaya çıkarılması ve artık ‘araç yok’ kelimesinin öncelikli gündem maddelerinden çıktığına vurgu yaptı. Bu durum, kredi faiz oranlarındaki artışın bir sonucu olarak, tüketicilerin krediye olan taleplerinin azaldığını ve krediye erişimde zorluklar yaşandığını gösteriyor.

2. el otomobil fiyatları

Taşıt Kredisi Faiz Oranları Arttı

Taşıt kredisine erişimde yaşanan zorluklar, finansal piyasadaki önemli bir gelişmeyi yansıtıyor. Günümüzde, yapılan 10 kredi başvurusunun sadece 1 veya 2 tanesinin belirli limitler dahilinde onaylandığı bir döneme tanık olmaktayız. Bu, geçmişe kıyasla oldukça düşük bir onay oranını temsil ediyor. Eskiden ise aynı 10 başvurunun yaklaşık olarak 7 tanesinin olumlu sonuçlandığı biliniyor.

Kredi faiz oranları da taşıt kredisine olan talep üzerinde etkili olan bir diğer faktör. Günümüzde, kredi oranları genellikle yüzde 3 ila 4,5 arasında değişmektedir. Ancak, devlet bankaları, özellikle devlet memurları veya belirli kamu çalışanları için özel faiz oranları uyguluyor.

Bu da, bu gruplar için daha cazip kredi koşulları anlamına geliyor. Diğer finansman kuruluşlarında ise kredi faiz oranları genellikle yüzde 4 seviyelerinden başlayıp yüzde 5 seviyelerine kadar çıkabiliyor.

Çiğ Süt Destek Ödemeleri Hesaplara Yatırıldı

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir