1. Anasayfa
  2. Teknoloji

2022 Dünya Kupası Topunun Muhteşem Teknolojisi

2022 Dünya Kupası Topunun Muhteşem Teknolojisi
2022 Dünya Kupası Topunun Muhteşem Teknolojisi
0

Adidas Al Rihla isimli top, Katar 2022 Dünya Kupası’nda kullanılılıyor. Topun sahip olduğu teknoloji ise göz kamaştırıcı denebilir. Bahsi geçen top, Adidas tarafından turnuvaya özel olarak üretildi.

thumbnail
Önerilen Yazı
Yeni Yılda Marketlerin Plastik Poşetler İçin İstedikleri Fiyat Belli Oldu

Topun maçlarda kullanılan versiyonu, Christiano Ronaldo’ya verilmeyen golün doğru tespit edilmesini mümkün hale getirdi. Peki, bu eşsiz top nelere sahip? Hemen açıklayalım: bir çipe, yerçekim sensörüne ve elbette şarja ihtiyaç duyuyor.

Dünya Kupası’nın resmi topu Al Rihla’nın anlamı Arapçada “yolculuk” anlamına geliyor. Bahsi geçen topun tasarımında Katar’ın mimarisinden esinlenildi. Ayrıca ülkenin sembolü olan teknelerden ve Katar bayrağından ilham alındı.

Beyaz renk ise ülkenin inci sektörüne saygısını simgeliyor. Topun sorun yaratmaması için dış kısmı bir kabuk gibi tek parça olacak şekilde dizayn edildi.

Bu sayede topun daha isabetli ve dengeli olması hedeflendi. CRT çekirdekli yapısı, topun yüksek tempolu maçlarda daha hızlı ve isabetli olmasını mümkün hale getiriyor.

Şirket, topu yalnızca rastgele şutlarla değil, rüzgar tünelleriyle de test etti. Topun merkezinde bir sensör mevcut. Bu sensör saniyede 500 veri toplayarak veri merkezlerine gönderiyor.

Bunun hem yarı otomatik ofsayt sistemi için hem de oyuncu değerlendirmeleri için son derece önemli olduğu ifade ediliyor. CBT adı verilen bir sistem, topun içine yerleştirilen sensörleri kullanarak maç sırasında bilgi paylaşımında bulunuyor.

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir