1. Anasayfa
  2. Gündem

ABD Sırpları Uyardı, “Çekilin”

ABD Sırpları Uyardı, “Çekilin”
ABD
0

24 Eylül tarihinde Kosova’nın kuzey bölgesinde, Sırp nüfusun yoğun olduğu bir alanda, Kosovalı bir polis memurunun silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesi sonrasında, bölgede artan gerilim ABD’nin de dikkatini çekti. ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Belgrad yönetiminin Kosova sınırına “benzeri görülmemiş” bir askeri birikim sağladığını gözlemlediklerini ve bu durumu “istikrara zarar verici” olarak değerlendirdiklerini açıkladı.

Kirby, Sırbistan’ın sınır bölgelerindeki askeri varlığını artırmasını eleştirerek, Belgrad yönetimini gerilimi azaltmaya ve istikrarı sağlamaya katkıda bulunmaya çağırdı. ABD, bölgede yaşanan gerginliği yakından izlemekte ve tarafları daha fazla şiddetten kaçınmaya teşvik etme çabalarını sürdürüyor.

amerika

NATO’da Diyalogdan Yana

Ayrıca, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de Kosova’daki artan gerilimle ilgili olarak açıklamalarda bulunarak, NATO’nun Kosova’daki Barış Gücü (KFOR) için ek kuvvet tahsisine onay verdiklerini açıkladı. Stoltenberg, Kosova’da taraflar arasındaki gerginliği düşürme çağrısını yineleyerek, Belgrad ve Priştine yönetimlerini, aralarındaki sorunları çözmek için Avrupa Birliği tarafından kolaylaştırılan diyalog sürecini sürdürmeye çağırdı.

Jens Stoltenberg’in açıklamaları, uluslararası toplumun Kosova’daki son gelişmeleri yakından takip ettiğini ve bölgedeki istikrarsızlığı önlemeye yönelik çabaların arttığını gösteriyor. NATO’nun KFOR’a ek kuvvet tahsis etmesi, bölgede güvenliği artırmak ve taraflar arasındaki gerilimi kontrol altına almak amacıyla atılmış önemli bir adım olarak kabul ediliyor. Stoltenberg, Belgrad ve Priştine yönetimlerini diyalog yoluyla sorunları çözmeye teşvik etmekte ve Avrupa Birliği’nin arabuluculuğu altında yürütülen bu sürecin önemini vurguluyor.

Orman Müdürü Karaca, “Balık Denetimleri Aralıksız Devam Ediyor”

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir