1. Anasayfa
  2. Ekonomi

Altın Fiyatındaki Düşüşün Nedeni Belli Oldu!

Altın Fiyatındaki Düşüşün Nedeni Belli Oldu!
altın düşüş
0

Yatırımcılar, altın fiyatlarını yakından takip ederken gram altının son dönemdeki düşüş trendini anlamaya çalışıyorlar. Bu düşüşün nedenleri hakkında bilgi arayanlar için Dinamik Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Ceyhun Yavaş, önemli açıklamalarda bulundu.

Yavaş, açıklamalarında şu ifadeleri kullandı: “Geçtiğimiz ayki Federal Rezerv (Fed) faiz kararında bir değişikliğe gidilmemiş olsa bile, dikkat çeken ve altın fiyatları üzerinde etkili olan bir nokta vardı. O da şu oldu: ‘Faiz oranları, 2024 yılında da yüksek seviyelerde seyredecek.'”

Bu açıklama, altın fiyatları üzerindeki baskının bir nedeni olarak görülüyor. Çünkü yüksek faiz oranları, alternatif yatırım araçlarına olan ilgiyi artırır ve altının cazibesini azaltır. Faiz oranlarının yüksek seviyelerde devam etmesi, altın gibi faiz getirisi olmayan varlıkların rekabetini zorlaştırır.

altın

“Faizler 2024 Yılında da Yükselecek”

Ceyhun Yavaş’ın açıklamasında özellikle vurgulanan bir nokta bulunuyor: “Geçtiğimiz ayki Federal Rezerv (Fed) faiz kararında bir değişikliğe gidilmemiş olsa bile, kritik nokta ‘Faizler, 2024 yılında da yüksek seviyelerde seyredecek.’ oldu.” Bu ifade, faiz indirimini bekleyen piyasalarda ciddi bir hayal kırıklığı yaratmış durumda. Bu, özellikle tahvil getirilerinde yeni zirvelere yol açarken, piyasalardaki risk iştahını da azaltmış ve dolar endeksinde kazançları artırmıştır. Bu gelişmeler, başta altın olmak üzere emtia gruplarını olumsuz etkilemiştir.

Bu nedenle, altın ve diğer emtia gruplarında baskının devam etmesi bekleniyor. Bu baskının altın fiyatlarına etkisi ise altın için 1800 doların altına ve gram altın için ise 1600 TL seviyelerinin test edilmesi şeklinde görülür.

Merkez Bankası KOBİ’lere Müjdeyi Verdi!

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir