1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Android Cihazları Tehlikeye Atan Yeni Bir Açık Keşfedildi

Android Cihazları Tehlikeye Atan Yeni Bir Açık Keşfedildi
Android Cihazları Tehlikeye Atan Yeni Bir Açık Keşfedildi
0

Gelişmiş tehditler, güvenlik duvarının çözülebileceğini ortaya çıkardı. Bu durum akıllı telefonlar için de tehlike oluşturabiliyor. Üreticilerin geliştirdiği güncellemeler cihazları korumaya çalışsa da, hackerlar da sürekli olarak yeni açıklar arıyor. Bu nedenle, cihazların güvenliğini sağlamak için gereken önlemler artıyor.

thumbnail
Önerilen Yazı
Hubble Uzay Teleskobu, En Parlak Yıldız Patlamasının Fotoğrafını Paylaştı

Geçen haftalarda Windows 10 ve 11’de kritik bir güvenlik açığı belirlenmişti. Bugün ise neredeyse tüm Android cihazlarını tehlikeye sokabilecek önemli bir güvenlik açığının bulunduğu anlaşıldı.

Geçtiğimiz yıl, Google Play Store‘a bir güncelleme yapılarak telefonunuza kurmuş olduğunuz uygulamaların aralıklı olarak taranması, zarar verebilecek uygulamaların da tespit edilmesi sağlanmıştı.

Benzer sistemler, Samsung ve Xiaomi’nin güvenlik uygulamaları tarafından da kullanılıyordu. Bu sistemler uygulama paketlerinin (APK) imzalarını denetleyip, Google ve diğer siber güvenlik sistemlerinde kayıtlı olan zararlı uygulama imzaları ile karşılaştırma yapmaktaydı.

Yazılım mühendisi Lukasz Siewierski‘nin ortaya koyduğu bilgilere göre bilgisayar korsanları, birkaç platform üzerinden kötü amaçlı yazılımları başka bir uygulama veya sistem programı olarak devre dışı bırakarak güvenlik duvarlarını aşabiliyor. Daha da kötüsü, bu uygulamalara virüs bulaşabilir ve gerçek sistem programları gibi görünebilir.

Uygulamaların güncellemelerini almak için kullanıcılar, beta sürümlerini çoğunlukla internet platformlarından indirmeyi tercih ediyor. Bazı kullanıcılar tarafından tercih edilen APKMirror gibi Google tarafından desteklenen legal internet siteleri var iken diğerleri ilk gördükleri internet sitesinden uygulamayı indirmeyi tercih ediyorlar.

Siz de ilk gördüğünüz siteye balıklamasına atlayıp modlu uygulamalar indiriyorsanız, bu durumda telefonunuza virüs bulaşma olasılığı yüksektir.

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir