1. Anasayfa
  2. Gündem

Antarktika Buzulları Hızla Erimeye Devam Ediyor

Antarktika Buzulları Hızla Erimeye Devam Ediyor
Antarktika Buzulları Hızla Erimeye Devam Ediyor
0

Uydu verileri, Antartika çevresindeki deniz buzunun mevcut kış seviyelerinin oldukça altında olduğunu gösterdi. Bu sonuçlar, bir zamanlar küresel ısınmanın etkilerine karşı dirençli olduğu düşünülen bu bölge için endişe verici bir gösterge olarak kabul ediliyor.

Antarktika, gezegenimizin en büyük buz örtüsüne ev sahipliği yapmasıyla bilinir ve deniz buzunun bu bölgede ne kadar olduğu, deniz seviyelerinin yükselmesi açısından büyük bir öneme sahip.

Antartika çevresindeki deniz buzunun miktarının azaldığını ve bu durumun kış aylarında bile devam ettiğini gösteriyor.

Bu, iklim değişikliği ve küresel ısınmanın bu soğuk ve uzak kıtaya ulaşmaya başladığını gösteriyor. Deniz buzunun erimesi, deniz seviyelerinin yükselmesine ve kıyı bölgelerindeki erozyon riskinin artmasına neden oluyor.

1,5 Milyon KM Daha Az Buz Var!
1,5 Milyon KM Daha Az Buz Var!

1,5 Milyon KM Daha Az Buz Var!

Antarktika Okyanusu’nun yüzeyindeki buz miktarı, şu an itibarıyla 17 milyon kilometrekareden daha az bir alana yayılmış durumda, yani deniz buzu miktarı Eylül ayı ortalamasının 1.5 milyon kilometrekare altında bulunuyor ve geçmiş kış seviyelerinin oldukça altında.

Bu durum, Britanya Adaları’nın yaklaşık 5 katı büyüklüğündeki bir alanın buzla kaplı olmadığı anlamına geliyor.

Kıta çevresindeki deniz buzu miktarındaki bu düşüş, bölgenin iklim değişikliği ve küresel ısınma etkilerine karşı daha savunmasız hale geldiğini gösteriyor.

Deniz buzu kaybı, okyanus sıcaklıklarının artması ve buzların erimesi gibi faktörlere bağlı olarak gerçekleşiyor. Bu da başta iklim değişikliği olmak üzere pek çok sorunun ortaya çıkmasına neden oluyor.

İzmir’de Yangın Helikopteri Baraja Düştü!

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir