1. Anasayfa
  2. Gündem

Apple, Gizlilik Skandalıyla Karşı Karşıya

Son iddialar, Apple'ın kendisiyle çeliştiğini gözler önüne seriyor.

Apple, Gizlilik Skandalıyla Karşı Karşıya
Apple gizlilik skandalı
0

ABD merkezli teknoloji devi Apple, genellikle gizliliğe verdiği önemle övünür. Yaşanan son gelişmelerin ardından şirketin gerçekte kullanıcı gizliliğini hiçe saydığı iddia edildi. Araştırlamalara göre şirket kullanıcılardan topladığı tüm verileri, kullanıcıların iCloud hesabıyla bağlıyordu. Peki, bu ne anlama geliyor? İddialara göre Apple, açıklamalarda “anonimlik” vurgusu yaparken gerçekte aksini uyguluyordu.

thumbnail
Önerilen Yazı
‘Yaşlı turistler ayrımcılığa maruz kalıyor’ iddiası

Apple’ı küresel çapta tanımayan ve bilmeyen neredeyse yoktur. Başarılı şirket, her zaman kullanıcı gizliliğini öne çıkarır. Geçmişten günümüze kadar bu konuyla ilgili pek çok reklam yapılmıştır. Fakat ortaya atılan son iddialar şirketin kendisiyle çeliştiğini ileri sürüyor. Gerçekleştirilen analizler, App Store‘un veri toplama konusundaki eksiklerini ortaya çıkarttı.

Apple’ın resmi web adresinde “Aygıt Analizi ve Gizlilik” adında bir makale paylaşıldı. Bu makalede şu ifadelere yer verildi:

iPhone Analizi; donanım ve işletim sistemi özellikleri konusunda ayrıntılar, performans istatistikleri ve aygıtlarınızı ve uygulamaları kullanma şekliniz hakkındaki verileri içerebilir. Toplanan bilgilerin hiçbiri kimliğinizin bireysel olarak teşhis edilmesini sağlamaz.

Uygulama geliştirme ekibi Mysk, şirketin App Store adındaki uygulama mağazası ile ilgili son derece önemli bir araştırma yaptı. Ortaya çarpıcı sonuçlar çıktı. Çünkü iddialara göre şirketin anlattığı ile yaptıkları arasında büyük var. Aktarılan bilgilere göre uygulama mağazası, topladığı Analiz verilerini “dsId” isimli bir tanımlayıcı ile Apple sunucularına iletiyordu.

Kodların arasında bulunan “dsId” isimli tanımlayıcı, kullanıcıların için benzersiz kimler meydana getiriyor. Burada her şey normal görünüyor. Kullanıcılar, şirketin bahsettiği anonim kimliklere kavuşabiliyordu. Fakat dsId’nin farklı bir özelliği mevcut. Söz konusu kod bloğu, kullanıcının iCloud hesabındaki verileri, ismini, e-posta adresini ve diğer bilgilerini birbirlerine bağlıyordu.

Özetle her zaman anonimlik ön plana çıksa da Apple kullanıcıların aslında kim olduğunu biliyordu. Mysk ekibi tarafından gerçekleştirilen araştırmada iCloud hesapları için oluşturulan benzersiz kimlik ile App Store‘dan toplanan verilerin sunuculara aktarılması sırasında kullanılan benzersiz kimliğin de aynı olduğu saptandı. Ek olarak verilerin Apple’a gönderilmesini engelleyecek hiçbir yol olmadığı belirtildi.

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir