1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Apple, Uydu Bağlantısı Özelliğini Bazı Avrupa Ülkelerinde Kullanıma Sundu

Apple, Uydu Bağlantısı Özelliğini Bazı Avrupa Ülkelerinde Kullanıma Sundu
Apple, Uydu Bağlantısı Özelliğini Bazı Avrupa Ülkelerinde Kullanıma Sundu
0

Apple, bugün itibarıyla bazı Avrupa ülkelerinde yeni iPhone 14 ile birlikte kullanıma sunulan Acil SOS özelliğini tanıtıyor. Bu özellik, uydu üzerinden konum izleme ve kullanıcının durumunu ülkeye bağlı olarak acil yardım kurumlarına iletebilecek şekilde tasarlanmıştır. Ancak, Türkiye bu ülkeler arasında yer almıyor.

thumbnail
Önerilen Yazı
WhatsApp’a Yeni Özellik Geliyor!

Apple’ın yeni iPhone 14 serisi, hayat kurtaracak önemli bir yenilikle birlikte geldi. iPhone’larda bulunan uydu üzerinden acil SOS özelliğinin uydular aracılığıyla kullanılabileceği açıklandı. Bu özellik sayesinde cihazlar, hiçbir sinyal alınamayan noktalardan bile uydu aracılığıyla acil hizmetlerden yararlanabilecekler.

Avrupa Acil Numaralar Derneği CEO’su Gary Machado konu hakkında açıklamalarda bulundu “Uydu aracılığıyla acil SOS, uydu üzerinden acil durum iletişimini daha erişilebilir hale getiriyor, bu çok heyecan verici.” ifadelerini kullandı.

iPhone 14‘ün piyasaya sürüldüğü günden itibaren kullanılamayan özellik, yakın zamanda ABD ve Kanada’da kullanılabilir hale geldi. Bu gelişme, özellikle Alaska’da meydana gelen bir mahsur kalma olayından sonra oldukça önemli hale geldi. Şimdi iOS ekosistemi için önemli bir gelişme daha yaşandı.

Apple tarafından yapılan açıklamalarda, özelliğin Almanya, Fransa, İrlanda ve Birleşik Krallık gibi bazı Avrupa ülkelerinde daha kullanıma sunulduğu duyuruldu.

Ancak Apple tarafından Türkiye üzerinden Uydu ile acil SOS özelliğinin kullanıma sunulup sunulmayacağı konusunda herhangi bir açıklama yapılmamıştı. Dolayısıyla bu konuda net bir cevap verebilecek durumda değiliz.

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir