1. Anasayfa
  2. Yaşam

Balık Fiyatları Yüzde 80 Düştü!

Balık Fiyatları Yüzde 80 Düştü!
Balık Fiyatları Yüzde 80 Düştü!
0

Akdeniz’de 15 Nisan tarihinde başlayan av yasağının 15 Eylül itibarıyla sona ermesi, balıkçıları ve deniz ürünleri tüketenleri sevindirdi. Uzun süren yasak boyunca dinlenen deniz, balıkçı tekneleri tarafından yeniden avlanmaya başlandı.

Bu bereketli dönem, tezgahlardaki çeşitliliği ve fiyatları etkiledi. Balıkçıların bollukla döndüğü bu dönem, balık fiyatlarının yüzde 70 ila 80 oranında düşmesine neden oldu.

Yasağın kalkmasıyla birlikte balıkçı tekneleri Akdeniz’in mavi sularına açıldı ve verimli avlar gerçekleştirdi. Denizden gelen taze ürünler, tezgahlarda çeşitli balık çeşitleri, midye, karides ve kalamar gibi deniz mahsulleri olarak yerini aldı. Bu durum, vatandaşların daha uygun fiyatlarla deniz ürünlerine erişimini sağladı.

Balık fiyatlarının düşmesi, tüketicilerin yoğun ilgisini çekti. Uygun fiyatlarla taze deniz ürünleri satın alabilme fırsatı, vatandaşların tezgahların önünde kuyruklar oluşturmasına neden oldu. Özellikle balık severler, uzun süre sonra tezgahlardaki çeşitliliğin ve uygun fiyatların keyfini çıkarıyor.

Çok Sayıda Balık Türü 100 Liranın Altına Düştü
Çok Sayıda Balık Türü 100 Liranın Altına Düştü

Çok Sayıda Balık Türü 100 Liranın Altına Düştü

Mersin Balıkçılar Derneği Başkanı Adnan Polat, sezonun bereketli bir şekilde başladığını ifade ederek, denizden günlük taze ve çeşitli balıkların tezgahlarda yerini aldığını belirtti. Polat, 15 Eylül itibarıyla av sezonunun resmen başladığını ve tüm balıkçıların denize açıldığını açıkladı.

İlk balıkların geldiğini vurgulayan Polat, tezgahlarda bolluk yaşandığını kaydetti. Eylül, ekim ve kasım aylarının balığın bol olduğu dönemler olduğuna dikkat çeken Polat, bu dönemde balık fiyatlarında yüzde 70 ila 80 arasında düşüşlerin yaşandığını dile getirdi.

Polat, örnek fiyatlar vererek, “Şu an hamsiyi 40-50 TL, barbunu ise 70-80 TL arasında satıyoruz. 100 TL’nin altında pek çok çeşit balığı halkımıza sunuyoruz. Ayrıca büyükşehirlere de balık gönderiyoruz. Balık kültürümüzü geliştirmemiz gerekiyor. Balık, Omega 3 deposu olmasıyla bilinir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Denizlerimizden taze ve sağlıklı balıkları halkımıza sunuyoruz” şeklinde konuştu. Bu uygun fiyatlarla taze deniz ürünlerine ulaşmanın hem lezzetli bir deneyim hem de ekonomik bir fırsat sunduğunu söyledi.

Türkçe Ortalaması 70 Olmayan Sınıf Tekrarı Yapacak

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir