1. Anasayfa
  2. Ekonomi

Binance CEO’su, kripto para piyasasının ‘kurtarıcılığına’ soyundu

Binance’ın CEO’su Changpeng Zhao, sorunlu varlıkların potansiyel satın alımı için yaklaşık 1 milyar dolarlık bir fon ayırmayı hedefliyor.

Binance CEO’su, kripto para piyasasının ‘kurtarıcılığına’ soyundu
Binance CEO’su, kripto para piyasasının ‘kurtarıcılığına’ soyundu
0

Dünyanın en büyük kripto para borsasının CEO’su olan Zhao, geçen hafta en büyük rakibi olarak bilinen FTX’in çöküşünün ardından likidite sıkışıklığı yaşayan projelere destek olmak adına bir kurtarma fonunun devreye sokulacağını bildirdi. Başarılı iş adamı, kripto para birimi projelerine yardımcı olmak için şirketinin başlatmayı planladığı kurtarma fonuna sektörün büyük ölçüde ilgi gösterdiğini dile getirdi. Zhao, fon için kesin bir rakam vermedi. Ancak “FTX’in daha fazla kademeli olumsuz etkilerini azaltmaya” yardımcı olacağını ifade etti.

thumbnail
Önerilen Yazı
2023 Yılında Uygulanacak Tüm Trafik Cezaları!

FTX, Binance’den sonra dünyanın en büyük 2. kripto para borsası olarak faaliyet gösteriyordu. Şirket, yatırımcıların hiç beklemediği bir anda iflas bayrağını çekti. Bu çöküşün ardından piyasa derinden etkilendi. Bitcoin ve altcoinler büyük düşüşler yaşadı. Kripto piyasası uzun süredir 800 milyar dolar civarında mücadele ediyor. Bu rakam 2021 yılında 3 trilyon dolara kadar yaklaşmıştı. FTX krizi ayrıca pek çok yatırımcıya büyük mağduriyetler yaşattı.

FTX kripto para borsası, yaklaşık iki hafta önce iflas sürecini başlattığını duyurmuştu. Binance CEO’su Zhao, 6 Kasım’daki açıklamasında, FTX’e ait FTT adlı tokenları ‘yaptıkları son değerlendirmeler’ sonucunda satma kararı aldıklarını ifade etmişti. Bu açıklamadan sonra, FTT, kripto para borsalarında yüzde 90’a yakın değer kaybetmişti. Dolayısıyla FTT token sahipleri büyük bir hüsranla karşılaştı.

Borsanın çöküşünden sonra pek çok iddia ortaya atıldı. Şirketin CEO’sunun ailesine ve üst düzey yöneticilere milyonlarca dolarlık mülk hediye ettiği belirtildi. Kripto pazarı 2022 yılında oldukça düşük bir performans gösterdi. FTX’in başına gelenler de bu düşük performansı tetikledi.

Ayrıca borsa hakkında önemli bir gelişme daha yaşandı. Amazon’un yakın zamanda FTX ve kurucusunun yaşadıklarına dair 8 bölümlük bir dizi çekeceği açıklandı. Çekim tarihlerinin 2023 yılında başlayacağı tahmin ediliyor.

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir