1. Anasayfa
  2. Gündem

Demiryolu Sektörüne 880 Milyar Lira Yatırım Yapıldı

Demiryolu Sektörüne 880 Milyar Lira Yatırım Yapıldı
Demiryolu Sektörüne 880 Milyar Lira Yatırım Yapıldı
0

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Demiryolları Haftası’nın kutlandığı özel bir açıklama yaparak, Türkiye’deki demiryolu sektöründe son 20 yılda gerçekleştirilen önemli gelişmelere dikkat çekti.

Bakan Uraloğlu, 2003-2023 yılları arasında ülkede demir yolu sektörüne yönelik büyük yatırımların, iyileştirmelerin, yenilemelerin ve kalkınma hamlelerinin hayata geçirildiğini belirtti ve bu alandaki önemli başarıları vurguladı.

Bakan Uraloğlu, son 21 yıl içinde Türkiye’nin demir yollarına yaklaşık 880 milyar lira gibi büyük bir yatırım yaptığını açıkladı. Bu yatırımların, demir yolu altyapısının tamamen elden geçirilmesi ve yenilenmesi anlamına geldiğini ifade etti.

Türkiye’nin demir yolu ağının modernizasyonu ve güçlendirilmesi, hem iç hem de uluslararası taşımacılıkta büyük bir dönüşümü beraberinde getirdi.

Son 21 Senede 1 Trilyon Liraya Yakın Yatırım Yapıldı
Son 21 Senede 1 Trilyon Liraya Yakın Yatırım Yapıldı

Son 21 Senede 1 Trilyon Liraya Yakın Yatırım Yapıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Demiryolları Haftası vesilesiyle yaptığı açıklamada, 2003-2023 döneminde Türkiye’deki demir yolu altyapısına büyük yatırımların yapıldığını ve bu süreçte önemli iyileştirmelerin, yenilemelerin ve kalkınma projelerinin gerçekleştirildiğini önemle vurguladı.

Bakan Uraloğlu, son 21 yılda demir yollarına yaklaşık 880 milyar lira gibi büyük bir yatırımın yapıldığını açıklayarak, demiryolu altyapısının tamamen gözden geçirildiğini ve modernize edildiğini ifade etti.

Ayrıca, tarihi İpek Yolu’nun canlandırılmasını hedefleyen ve en önemli halkalarından birini oluşturan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı’nın inşa edildiğini hatırlatan Bakan Uraloğlu, bu proje sayesinde Asya ile Avrupa kıtaları arasında kesintisiz demir yolu ulaşımının mümkün hale geldiğini belirtti.

Ayrıca Marmaray projesi ile Londra’dan Pekin’e kadar en güvenli, kısa ve ekonomik uluslararası demir yolu koridorunun oluşturulduğuna dikkat çekti.

Katliam Gibi Kaza! 4 Kişi Yaşamını Yitirdi…

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir