1. Anasayfa
  2. Ekonomi

Dev Bankadan, İnanılmaz BTC ve Altın Tahmini!

Dev Bankadan, İnanılmaz BTC ve Altın Tahmini!
Dev Bankadan, İnanılmaz BTC ve Altın Tahmini!
0

Küresel bankacılık devi Standard Chartered, FTX çöküşünün ardından toparlanma döneminde olan 2023 yılı için altın ve Bitcoin tahminlerini paylaştı. Bankanın beklentileri kripto yatırımcıları için pek cesaret verici değildi. Standard Chartered, FTX çöküşünden sonra Bitcoin ve altın tahminlerini güncelledi.

12704

Bankanın küresel araştırma başkanı Eric Robertsen, 4 Aralık‘ta yatırımcılara gönderdiği bir notta, 2023’te Bitcoin için potansiyel aşağı yönlü risklere değindi. Robertsen, Bitcoin’in 2023’te 5.000 dolara kadar düşebileceğini tahmin ediyor.

Robertsen öngörülerine göre, 2022’de faiz artışları tekrardan düşebilir. Buna paralel olarak, kripto para piyasasının düşüşünün ve olumsuz duyguların artması bekleniyor. Stratejistin 5.000 dolarlık Bitcoin fiyat tahmininde, mevcut piyasa değerinin %70’lik bir düşüşü gözlemlenecek.

Ayrıca altın için %30‘a varan bir artış öngörülmüş durumda. Robertsen’in tahminleri çerçevesinde, altın fiyatı ons başına 2.250 dolara ulaşabilir.

2022’nin sonları, kripto para piyasası için oldukça öngörülemeyen bir ortam yarattı. Sam Bankman-Fried’in şirketleri FTX ve Alameda Research’ün iflası, ayı piyasasının yarattığı şok dalgalarının ardından bağlantılı şirketler ve altcoin projelerinin iflasını da tetikledi.

Kripto kredi platformu BlockFi’nin 28 Kasım’daki iflas duyurusu, yüksek profilli şirketlerinde krizin etkisi altında olduğunu gösterdi. Bazı kripto savunucuları, 2023 için daha iyimser beklentiler ileri sürmeye başladı. Örneğin, Blockchain yatırımcısı Tim Draper, Bitcoin’in gelecek yıl 250.000 dolara ulaşacağını öne sürdü.

Makro piyasa analisti Henrik Zeberg, Kasım ayının sonlarında öne sürdüğü 100.000 dolar sınırının üzerine çıkan Bitcoin rallisini vurgulamıştı. 24 Kasım tarihli bir tweet’te Zeberg, Bitcoin’in hala diğer riskli varlıklar gibi davrandığını belirtirken, özellikle “altın gibi olmadığını” ifade etti. Makro analist için piyasada son bir ralli yaşanması BTC fiyatının 100.000 doların üzerinde çıkması için yeterli.

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir