1. Anasayfa
 2. Yaşam

Dünyanın En Pahalı Şehirleri Açıklandı

The Economist, Dünya Çapında Yaşam Maliyeti 2022 raporunu bugün yayımladı.

Dünyanın En Pahalı Şehirleri Açıklandı
Dünyanın En Pahalı Şehirleri Açıklandı
0

Londra merkezli haftalık haber, uluslararası ilişkiler ve ekonomi dergisi olarak faaliyet gösteren The Economist, önemli bir rapor paylaştı. Dergi, Dünya Çapında Yaşam Maliyeti 2022 raporunu bugün yayımladı. Bahsi geçen raporda dünyanın en pahalı şehirlerine yer verildi.

thumbnail
Önerilen Yazı
FTX’in CEO’su, İflastan Sonra İlk Kez Konuştu

Hong Kong, bugüne kadar paylaşılan pek çok araştırma da en pahalı şehir olarak karşımıza çıkıyordu. Ancak İngiltere merkezli The Economist’in paylaştığı son rapora göre bu durum değişti. Çapında Yaşam Maliyeti 2022 raporu, 1 Aralık itibarıyla yayımlandı.

Raporda toplamda 173 şehir yer alıyor. En pahalı şehir unvanı ise Tel Aviv’den Singapur ve New York’a geçti. Paris, 2021 yılında 2. Sırada bulunuyordu. Bu sene 9. Sıraya geriledi.

En Pahalı Şehirler

 1. Singapur/New York, ABD
 2. Tel Aviv, İsrail
 3. Hong Kong, Çin
 4. Los Angeles, ABD
 5. Zürih, İsviçre
 6. Cenevre, İsviçre
 7. San Francisco, ABD
 8. Paris, Fransa
 9. Kopenhag, Danimarka
 10. Sidney, Avustralya

Raporda en pahalı şehirlere ek olarak en ucuz şehirlere de yer verildi. En ucuz şehirler listesi oldukça dikkat çekici bir sıralamaya sahip.

En Ucuz Şehirler

 1. Şam, Suriye
 2. Trablus, Libya
 3. Tahran, İran
 4. Tunus, Tunus
 5. Taşkent, Özbekistan

Economist’in verilerine göre 172 şehirdeki yaşam maliyeti, 2022 yılında %8,1 oranında yükseldi. Bu yükselişin arkasında ise Ukrayna savaşı bulunuyor. Savaş, beraberinde tedarik zinciri sorunlarını da getirdi.

Yaşam maliyetinde en büyük yükselişlerden biriyse Amerika’da gözlemlendi. Sadece San Francisco kenti, geçtiğimiz yıl 24. olduğu listede 2022 senesinde yedinci sırada yer aldı.

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir