1. Anasayfa
  2. Ekonomi

Ek MTV Son Ödeme Günü 28 Eylül!

Ek MTV Son Ödeme Günü 28 Eylül!
Ek MTV
0

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Avukat Tarkan Erdal, MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) ödemeleriyle ilgili önemli bir gelişmeye dikkat çekti. Erdal, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Ek MTV tutarını ödeyemeyenler şu anda Anayasa Mahkemesi’nin vereceği bir kararı bekliyorlar.

Zira, ek MTV iptal edilmesi için bir başvuru söz konusu ve bu başvurunun sonucunda Anayasa Mahkemesi’nin nasıl bir karar vereceği merakla bekleniyor. Bu durum, özellikle MTV ödemelerini yapmış olan vatandaşların ödedikleri paraların iade edilip edilmeyeceği sorusunu gündeme getiriyor. Bu belirsizlik nedeniyle kamuoyu, MTV ödemelerini yapmama riskini göze alıyor.”

Ayrıca, Avukat Erdal, şu an için yürürlükte olan kanun gereği MTV’nin ödenmesi gerektiğine dikkat çekti. 7 Eylül’e kadar sürenin uzatıldığını hatırlatan Erdal, bu sürenin de artık sona erdiğini belirtti. Dolayısıyla, MTV ödemelerinin yapılması gerektiği kanuni bir zorunluluk olarak devam ediyor.

ek mtv eylül

Herkes AYM Kararını Bekliyor

99 yılında yaşanan deprem felaketi sonrasında ortaya çıkan ek vergi uygulaması, kamuoyunda önemli bir konu olarak gündemdeydi. Bu dönemde, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) devletin olağanüstü durumlarında ek vergiler koyma yetkisine işaret ederek, bu ek verginin iptaline dair herhangi bir karar almadığını belirtmek gerekir.

Ancak, 2003 yılında benzer bir vergi uygulaması söz konusu olduğunda, AYM tarafından bu verginin iptal edildiği hatırlatılıyor. Bu dönemde ise olağanüstü bir durumun varlığı söz konusu değildi ve devlet, ekonomik bir program çerçevesinde bu vergiyi gerekçelendirmişti. AYM, bu nedenle o dönemdeki vergiyi iptal etti.

İzmir Adliyesinde Çatışma! 1 Ölü, 3 Yaralı

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir