1. Anasayfa
  2. Gündem

Esenboğa Havalimanı 3. Pistine Kavuşuyor

Esenboğa Havalimanı 3. Pistine Kavuşuyor
Esenboğa Havalimanı 3.pist
0

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Esenboğa Havalimanı’ndaki kapasite artırma çalışmaları hakkında önemli ayrıntıları paylaştı. Bakan Uraloğlu, projenin devlet bütçesine herhangi bir yük getirmeksizin gerçekleştirilmesinin planlandığını ve toplamda yaklaşık 298 milyon euro’luk bir yatırımın hayata geçirileceğini vurguladı. Bu büyük yatırımın iki aşamada gerçekleşeceğini belirten Bakan Uraloğlu, Ankara Esenboğa Havalimanı mevcut altyapısının genişletilmesi ve modernizasyonunun birinci aşama olduğunu açıkladı.

Birinci aşama çalışmaları, havalimanının daha fazla yolcu trafiğine ve büyük uçaklara hizmet verebilmesi için altyapının güçlendirilmesini içerecek. Ayrıca, terminal binalarının genişletilmesi, yeni park alanlarının oluşturulması ve güvenlik sistemlerinin güncellenmesi gibi önemli geliştirmeler yapılacak.

Esenboğa Havalimanı

298 Milyon Euro Yatırım Yapılacak

İlk aşamada, 3. pistin inşası öncelikli olarak ele alınacak. Bununla birlikte, itfaiye istasyonu, özel maksatlı araç giriş binası, ASKİ Ulupınar Deresi ıslahı, teknik blok ve kule, ısı merkezi ve su deposu, uçuş kontrol hangarı, uçak atık su arıtma tesisi ve kargo genişleme alanları gibi diğer önemli altyapı iyileştirmeleri de gerçekleştirilecek.

İkinci aşamada ise, en az 40 bin metrekarelik terminal binasının genişletilmesi ve genel havacılık apronu ile taksi yolu çalışmaları yapılacak. Ayrıca, proje kapsamında 25 yıllık işletme süresi boyunca devlete önemli bir gelir sağlayacak olan Katma Değer Vergisi (KDV) dahil 560 milyon euro girişi öngörülüyor. Bu kapsamda, KDV dahil 140 milyon euro tutarındaki kira bedeli 27 Nisan’da tahsil edilmiştir. Şu an itibariyle, 3. pist inşaatında kazı ve dolgu çalışmaları devam ediyor.

MEB, Kariyer Sınavı Kılavuzunu Yayınladı!

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir