1. Anasayfa
  2. Gündem

Facebook, ‘Gazetecilik Yasası’ İçin ABD Hükûmetini Tehdit Etti

Facebook, ‘Gazetecilik Yasası’ İçin ABD Hükûmetini Tehdit Etti
Facebook, 'Gazetecilik Yasası' İçin ABD Hükûmetini Tehdit Etti
0

ABD’nin yakında onaylaması beklenen yeni gazetecilik yasası hakkında Meta açıkça bir tehditte bulundu. Şirket, bu yasa kabul edilirse Facebook’tan haberleri tamamen kaldıracağını açıkladı.

thumbnail
Önerilen Yazı
Bu Saadet Zincirinde 300 Milyon TL Vurgun Yapıldığı İddia ediliyor!

“Gazetecilik Rekabet ve Koruma Yasası” olarak adlandırılan bu yasa, gazetelerin ve diğer haber kuruluşlarının çevrimiçi reklam gelirinden daha büyük bir pay almasını amaçlamaktadır. Ancak Meta bu yasayı olumlu karşılamamış gibi gözüküyor ve ABD hükûmetine doğrudan bir tehdit paylaşmış.

Facebook Politika İletişim Direktörü Andy Stone şirket hakkındaki açıklamasını şu şekilde ifade etti:

Yukarıdaki tweet’te paylaşılan ifadeler şu şekilde:

“Kongre, ulusal güvenlik mevzuatının bir parçası olarak kötü düşünülmüş bir gazetecilik yasa tasarısını kabul ederse, artan trafik ve abonelikler yoluyla haber kaynaklarına sağladığımız herhangi bir değeri haksız yere göz ardı eden hükûmetin zorunlu kıldığı müzakerelere boyun eğmek yerine, haberleri platformumuzdan tamamen kaldırmayı düşünmek zorunda kalacağız.”

Meta, hükümetin önerdiği yasayı ‘kartel benzeri bir oluşum’ yaratma girişimiyle karşılaştırdı. Ayrıca şirket, kullanıcıların görmek istemedikleri içerikler için hiçbir şirketin para ödemeye zorlanamayacağını vurguladı.

Bugün yayıncılar, içeriklerinden gelir elde etmek için yalnızca Google ve Meta gibi şirketlerle bireysel olarak pazarlık yapıyor. Ancak yeni yasa, yayıncıların bir araya gelerek şirketler üzerinde kolektif bir baskı oluşturmasına da kapı aralıyor.

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir