1. Anasayfa
  2. Gündem

Fahrettin Koca, “Eris Varyantı Artık Türkiye’de!”

Fahrettin Koca, “Eris Varyantı Artık Türkiye’de!”
Fahrettin Koca
0

Türkiye’de son dönemde ortaya çıkan Eris varyantı hakkında Sağlık Bakanı Koca’dan gelen açıklama, kamuoyu tarafından yakından takip ediliyor. Bakan Fahrettin Koca, Eris varyantının Türkiye’de görülmesiyle ilgili olarak, bu durumun endişe yaratacak bir gelişme olarak değerlendirilmemesi gerektiğini vurguladı. Kendisi, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, bu varyantın hasta etme gücünün (virülans) düşük olduğunu belirtti.

Eris varyantı, Referans Laboratuvarı tarafından yapılan inceleme sonucu 9 kişide tespit edildi. Bu kişilerin yurtdışı temaslı olduğu ve aynı ilde bulundukları bilgisi verildi. Sağlık Bakanı Koca’nın açıklamasında, mevcut tedbirlere ve günlük yaşamımıza devam edeceğimiz vurgulanarak, halkın rahatlatılması amaçlandı.

eris varyantı

Grip Aşısı Uygulanmaya Başlıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı son açıklamalar, Türkiye’de grip aşısı uygulamasının başlangıcını ilgilendiren önemli bir gelişme olarak dikkat çekiyor. Bakan Fahrettin Koca, 15 Eylül itibarıyla 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan bireyler için grip aşısı uygulamasının başlayacağını duyurdu.

Daha önceki bir açıklamada da Bakan Koca, grip aşısının 15 Eylül tarihi itibarıyla başlayacağını belirtmişti. Ancak bu son açıklamada, özellikle 65 yaş üstü kişilere ve kronik hastalığı olanlara yönelik bir vurgu yaparak, grip aşısının önemini ve bu aşıların hastalığa yakalanma riskini azaltma potansiyelini vurguladı.

Grip, özellikle yaşlı ve kronik hastalığı olan bireylerde daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık olarak bilinir. Bu nedenle, grip aşısının yapılması, bu riskleri en aza indirgeme açısından büyük bir öneme sahiptir. Bakan Koca’nın açıklamaları, vatandaşları grip aşısını yaptırmaya teşvik etmek ve sağlıklarını korumalarını sağlamak amacıyla yapılan bilgilendirme çalışmalarının bir parçasıdır.

Fitch Ratings Türkiye’nin Büyümesini Arttırdığını Raporladı

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir