1. Anasayfa
  2. Gündem

FTX CEO’sunun Kefalet Talebi Reddedildi

FTX CEO’sunun Kefalet Talebi Reddedildi
FTX CEO'sunun Kefalet Talebi Reddedildi
0

Kısa bir süre önce iflas eden birçok kripto para borsalarından biri olan FTX’in CEO’su Sam Bankman Fried, Bahamalar’da tutuklandı. ABD’ye iade edilecek Sam Bankman Fried, çok ciddi suçlamalar içeren bir iddianame ile yargılanacak. Suçlamalar, kripto para borsaları üzerinde çalışanlara verilen ücretler, vergi kaçakçılığı ve dijital para birimleriyle ilgili olarak uygulanan hukukun ihlali gibi konularıda kapsamlı bir şekilde içeriyor.

thumbnail
Önerilen Yazı
WhatsApp’a Yeni Özellik Geliyor!

Kripto para yatırımcıları, dünyanın en büyük kripto para borsalarından olan FTX’in iflası ile büyük bir sarsıntı yaşadılar. FTX ile ilgili olan rapor gün yüzüne çıktığı zaman, çıkardığı sonuçlar kripto şirketlerini ve borsalarını da zora soktu.

Bu olaylar arasında iflas eden kurumlar da vardı. Yatırımcılar bu olayların en çok etkilediği kesim oldu. Çünkü, piyasaya güven kayboldu ve bu da başta Bitcoin olmak üzere diğer tüm kripto para birimlerinin değer kaybetmesine neden oldu.

FTX’in kurucu ve CEO’su olan Sam Bankman-Fried, kendisine Kripto Kralı lakabını veren bir isimdi. Geçtiğimiz gün Bahamalar’da ABD girişimleriyle tutuklanan Bankman-Fried, yatırımcıların mağduriyetlerinin üzerine önemli bir gölge düşürmüştü.

Tutuklandıktan sonra alınan ifadesinin ardından, mahkeme tarafından Bankman-Fried’in tutukluluğunun devam etmesine karar verildi. 8 Şubat 2023 itibariyle söz konusu kararın yürürlüğe girmesiyle birlikte Bankman-Fried, ABD’ye iade edilecek ve mahkemeye çıkacaktı.

Sam Bankman-Fried’in avukatları, FTX CEO’sunun kefaletle serbest bırakılması için Bahamalar’daki yargıçlarla görüşerek 250 bin dolar kefalet bedeli istediler. Ancak yargıçlar, CEO’nun kefaletle serbest bırakılması talebini reddettiler; çünkü Fried’in kaçma riskinin olduğunu düşündüler.

Yargıçlar, güvenlik ile herhangi bir ihtimali ortadan kaldırmak için işlerini şansa bırakmadılar. Bu arada; tutuklanan FTX CEO’sunun ifadesine ”Berbat ettim” sözleriyle başladığını belirtelim.

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir