1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Google Chrome’un Şifre Unutma Derdini Sona Erdirecek Özelliği

Google Chrome’un Şifre Unutma Derdini Sona Erdirecek Özelliği
Google Chrome'un Şifre Unutma Derdini Sona Erdirecek Özelliği
0

Google’ın Chrome tarayıcısı, 108 numaralı sürümünü yayınladı. Bu güncelleme, 3 önemli özellik sunuyor. Bunlardan bir tanesi, şifre girmede kolaylık sağlayacak.

thumbnail
Önerilen Yazı
Diablo IV Çıkış Tarihi Açıklandı

İki diğer özellik ise, Chrome’u verimlilik, kullanıcı deneyimini ve en çok bilinen sorunların çözümüne yardımcı olacak şekilde geliştirecek. ABD’deki teknoloji devi, kullanıcıların en iyi şekilde Chrome’u kullanmalarını sağlamak için bu güncellemeden faydalanmasını öneriyor.

Google geliştiricileri, Chrome’a ​​şifre desteği getirdi. Android, macOS ve Windows 11‘de bulunan bu özellik, web sitelerine erişmek için şifre girme çağının sonunu işaret ediyor. Bunun yerine, kullanıcılar telefonlarında depolanan parmak izlerini kullanabilecekler.

Telefon ile bilgisayardaki Google Chrome arasında senkronizasyon, kullanıcıyı şifre girme ihtiyacından kurtarır. Kullanıcı, telefonlarından parmak izlerini taradıktan sonra, özelliği destekleyen web sitelerindeki hesaplarına erişebilecek.

Google’ın Chrome tarayıcısı için geliştirdiği ve Geçiş Anahtarı olarak isimlendirdiği özellik, tüm internet siteleri için kullanılabilir bir özellik değildir.

Bunun için, internet sitesi sahiplerinin site ayarlarını yeniden yapılandırmaları ve WebAuthn API‘sini entegre etmeleri gerekmektedir. Yapılan bu işlemlerden sonra Geçiş Anahtarı özelliği kullanılabilecek ve kullanıcılar kolayca giriş yapabilecekler.

Google Chrome’un kullanıma sunulan son özelliği, otomatik olarak aktif hale geliyor. İnternet sitelerinin altyapılarını güncellediğinde ve Geçiş Anahtarı özelliğine destek verdiğinde, kullanıcılar otomatik form doldurma menüsüne karşılaşacak.

Geçiş Anahtarı’nı kullanmak isteyen kullanıcılar, menüde onay verip telefonlarını açmalıdır. Telefonlarda parmak izi veya FaceID’nin aktif edilmesi ile kullanıcılar şifre kullanmadan hesaplarına giriş yapabilecekler.

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir