1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Google, Yeni Bir Yapay Zekâ Üzerinde Çalışıyor

Google, kendi kendine kod yazabilecek bir yapay zekâ üzerinde çalışıyor.

Google, Yeni Bir Yapay Zekâ Üzerinde Çalışıyor
Google, Yeni Bir Yapay Zekâ Üzerinde Çalışıyor
0

Dünyanın en büyük arama motoru olan Google hakkında bugün önemli bir gelişme ortaya çıktı. Aktarılan bilgilere göre Google, kendi kendine kod yazabilecek bir yapay zekâ üzerinde çalışmaya başladı. Bahsi geçen sistemin hem yazılımcıları işinden edebileceği hem de insanları kaosa sürükleyebileceği iddia ediliyor.

thumbnail
Önerilen Yazı
VALORANT, PlayStation ve Xbox’a Geliyor!

Yapay zeka teknolojilerine yönelik çalışmalar son senelerde bir hayli hız kazandı. Fakat bunlar genellikle basit alanları kapsıyordu. Bu yapay zeka sistemleri içerisinde sadece DALL-E ve Wordcraft insanların işini ellerinden alabilecek gibi görünüyor.

Yapay zeka sisteminin arkasında Google var

Yapay zeka sisteminin arkasında Google var
Yapay zeka sisteminin arkasında Google var

Bildiğiniz üzere günümüzde faaliyet halinde olan onlarca arama motoru mevcut. Bunların içerisinde en büyük pasta payı Google’da diyebiliriz. Yetkililerin açıklamalarına göre Google’ın üst şirketi Alphabet, gizemli bir yapay zekâ üzerinde çalışıyor. Bu açıklamalardan sonra uzmanlar ”Pitchfork” isimli bu yapay zekânın kod yazması için geliştirildiğini iddia etti. En dikkat çekici kısım ise bazı isimsiz Google çalışanlarının bu iddiaları doğrulaması oldu.

Şirketin en başarılı yapay zekâ geliştirme ekibi Google Labs olarak biliniyor. İddialara göre ekibin geliştirmekte olduğu bu yapay zeka sistemi şu anda kendi kendine kod yazabilmesi ve sorunlu kodlarını düzeltebilmesi için eğitiliyor. Ayrıca bazı Google çalışanlarının konu hakkındaki dökümanları sızdırdığı iddia edildi. Bu dökümanlarda araştırmacıların yapay zekaya kademeli olarak bazı kodlar yazdırıp hatalı kodları düzelttirdiği belirtildi. Böylece yapay zekânın “mükemmel kodlar” yazması amaçlıyor.

Söz konusu açıklamaların ne kadar doğru olduğu henüz belli değil. Fakat Google’ın Pitchfork projesi üzerinde çalıştığını kabul etmesi ve Google çalışanlarının iddiaları doğrulaması, yakın zamanda yazılımcılığın yapay zekâ kontrolüne geçebileceğini gözler önüne seriyor.

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir