1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Hala Çalışır Durumda Olan Apple-1, Milyonlarca TL’ye Satıldı

Hala Çalışır Durumda Olan Apple-1, Milyonlarca TL’ye Satıldı
Hala Çalışır Durumda Olan Apple-1, Milyonlarca TL'ye Satıldı
0

Apple’ın kurucu ismi Steve Jobs tarafından kendi elleriyle numaralandırılan ve halen çalışan bir Apple-1 bilgisayar, yaklaşık yarım milyon dolarlık bir açık arttırma ile yeni sahibini buldu.

thumbnail
Önerilen Yazı
iOS Kullanıcılarının Beklediği Özellik Nihayet WhatsApp’a Geliyor

Apple öncesinde iPhone ve Mac’lerin çok ötesinde ürettiği en ikonik ürünlerden biri olan Apple-1, firmanın hayranlarının koleksiyoncuları için gerçek bir kutsal kase özelliği taşıyor ve tüm koleksiyonerler onu bir araya getirmek istiyor. Ancak, bu modeli bulmak, özellikle çalışan durumda bulmak, neredeyse imkansız görünüyor.

Apple-1 modellerinin üretim miktarı sadece 200 adet olarak tahmin edilmektedir ve bugüne kadar sadece 60-70 kadarı kaldığı düşünülmektedir. Bu kadar nadir bir antika makinenin üstünde büyük değer taşıyan bir parça daha bulunuyor. Merhum Apple kurucusu ve CEO’su Steve Jobs‘un kendi elleriyle ve numaralandırdığı bu parça, Apple-1 modellerinin değerini daha da katlıyor.

78 numaralı Apple-1 modeli, 2018 yılında orijinaliyle eşleşecek şekilde tamir edilerek çalışılabilir hale getirildi. Bu işlem Apple uzmanı Corey Cohen tarafından yapıldı. Müzayedeye katılan set, Apple-1 ile birlikte orjinal Apple Cassette İnterface, orjinal kullanım klavuzu, bir ASCII klavye ve açık çerçeveli Sanyo 4205 monitör gibi ek parçaların da bulunduğu kombinasyonla 442 bin 118 dolara (yaklaşık 8 milyon 238 bin TL) alıcı bulmuş oldu.

Apple-1 satışlarına ilişkin olarak daha önce de yüksek fiyatlara birtakım satışlar gerçekleştirilmişti. Celebration adı verilen bir Apple-1, daha önce halka açık olarak satılmamış olan boş yeşil PCB kartı ile birlikte sunulmuş ve bu ürüne 815 bin dolara alıcı bulmuştu. Böylece tarihin en pahalı Apple-1’i satışa sunulmuş oluyordu.

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir