1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Health Connect, Android 14 ile Tüm Telefonlara Geliyor

Health Connect, Android 14 ile Tüm Telefonlara Geliyor
Health Connect, Android 14 ile Tüm Telefonlara Geliyor
0

Samsung ve Google, Apple’ın sağlık uygulamaları alanında gerisinde kalmak istemiyor ve Health Connect isimli uygulamayı Android 14 ile birlikte kurulacak uygulamalar arasına eklemek istiyor.

thumbnail
Önerilen Yazı
Vivo S16 Serisi Tanıtıldı

Akıllı telefonlar günümüzde mesaj atmak, arama yapmak ve fotoğraf/video çekmek gibi basit işlemlerin yanı sıra daha zorlu uygulamaları da yapabiliyor. Özellikle tüketiciler ürünlerinin yeni özelliklerini denemek istiyor ve bu özelliklerden biri de sağlık uygulamaları. Google ile Samsung geçtiğimiz aylarda bu özelliği sağlamak için ortak bir uygulama geliştirmek üzere anlaşmaya vardı.

Özellikle Apple ile ciddi bir rekabet içerisinde olan iki dev, güçlerini Health Connect isimli uygulama için bir araya getirmiştir. Samsung ve Google, Android 14 ile birlikte gelen uygulamalar arasına bu uygulamayı katmak üzere hazırlıklara başlamıştır. Bu uygulama ile sağlık ve fitness durumunuzun tek bir noktada toplanması ve diğer uygulamalarla paylaşılması hedeflenmektedir.

Health Connect şu anda deneme testleri aşamasında ve sadece 11 uygulama tarafından destekleniyor. Bu uygulamalar arasında Fitbit, Google Fit, Samsung Health ve Flo gibi alanında ünlü platformlar mevcut. Apple’ın iPhone ve Apple Watch’larının sağlık ve fitness özellikleri sık sık olumlu haberlerle gündeme geliyor ancak Android için herhangi bir durum söz konusu değil. Özellikle Watch OS’un sahip olduğu sağlık verisi ve fitness bilgisi işleme özelliği, Google Watch’larda herhangi bir karşılığı olmayan özellikler arasında yer alıyor.

Health Connect yalnızca bağımsız bir uygulama değildir; sağlık ve fitness uygulamalarınız arasında bir köprü görevi görür. Health Connect ile ona bağladığınız uygulamalar birbirleriyle sürekli iletişim kurarak tüm sağlık ve fitness verilerinizi bir araya getirir. Ayrıca açık kaynak kodu da tüm geliştiricilerin kullanımına açıktır. Bu, yeni bir uygulama geliştiren bağımsız geliştiricilerin bile bu köprü hizmetinden yararlanabileceği anlamına gelir.

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir