1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Hyundai ve Kia, Kasım Ayında Rekor Kırdı

Kia ve Hyundai, kasım ayında Amerika'da elektrikli araç satışlarında rekor kırdığını açıkladı.

Hyundai ve Kia, Kasım Ayında Rekor Kırdı
Hyundai ve Kia, Kasım Ayında Rekor Kırdı
0

Son birkaç senede elektrikli otomobil alanında büyük çalışmalar gerçekleştirilmeye başlandı. Otomobil devleri, daha yeşil bir gelecek oluşturmak için elektrikli araç hamlelerini hızlandırdı.

thumbnail
Önerilen Yazı
Afrikalı Adam Kız Arkadaşıyla 11 Kez İlişkiye Girdi! Sonunda bakın ne oldu?

Artık sıfır emisyonlu yeni modeller karşımıza çıkmaya başladı. Dolayısıyla dünya genelinde elektrikli otomobillerin satışı da arttı. Yakın zamanda bu alandaki satışların 2021 yılına göre büyük bir artış yaşandığını gösteren veriler yayınlanmıştı.

Hyundai ve Kia da elektrikli araç sektöründe öne çıkıyor. Hyundai Motor Company çatısı altında faaliyet gösteren Kia’nın EV6 modeli, Hyundai’nin de IONIQ 5 ve Kona EV gibi araçlar son derece dikkat çekici nitelikte diyebiliriz. Yaşanan son gelişmelere göre her iki marka da kasım ayında büyük bir başarıya imza attı.

En popüler otomobil markalarından biri olan Kia, bugün yaptığı açıklamada elektrikli araçlara gösterilen ilginin artmasıyla kasım ayında ABD’deki en iyi satış oranlarına ulaştığını duyurdu. Bunun yanında Hyundai de IONIQ 5 ve Kona EV gibi araçlarıyla ülkede kasım ayında benzer bir satış rekoruna ulaştı.

Hyundai Motor Company, ülkedeki en iyi yılını geçirdi. Kia’nın açıklamalarına göre elektrikli araçların satışı 641’e ulaştı. 2021 yılının Kasım ayına göre %133 yükseliş yaşandı. Ek olarak markanın 2022 başından beri satışları da toplamda 19, 391’e yükseldi.

Kia yöneticilerinden Eric Watson da elektrikli otomobil satışlarının yavaşlamayacağını, önümüzdeki yıllarda da devam etmesini beklediklerini ifade etti. Hyundai da elektrikli araç taleplerinde artış gördü.

Aktarılan bilgilere göre Kona EV satışları %113 arttı. Elde edilen verilere göre IONIQ5 satışları kasımda 1,119’a ulaştı. 2022 yılında gerçekleştirilen toplam satış ise 21,262 olarak kayıtlara geçti.

Kia markasının EV6 modeli Türkiye’de 2 milyon 130 bin TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor. Hyundai Kona EV modeli ise 836.000 TL olarak karşımıza çıkıyor. Modern tasarımıyla ön plana çıkan IONIQ 5 ise 1.970.000 TL’lik fiyat etiketine sahip.

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir