1. Anasayfa
  2. Yaşam

İstanbul Sel Bölgesindeki Vatandaşlara 15 Bin TL Destek!

İstanbul Sel Bölgesindeki Vatandaşlara 15 Bin TL Destek!
İstanbul Sel
0

İstanbul, son günlerde etkisini artıran yoğun sağanak yağışlar nedeniyle zorlu bir dönemden geçiyor. Şiddetli yağışlar, sokakları adeta göle çevirirken, yaşanan su baskınları ve sel felaketi birçok aile için büyük bir sorun haline geldi. Bu doğal felaketin etkileri, ülkenin dört bir yanından gelen yardım ekipleri tarafından giderilmeye çalışılıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sel felaketinin yol açtığı trajediyi açıklarken, maalesef 2 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti. Yaşanan can kaybı, bu felaketin ciddiyetini bir kez daha gözler önüne serdi. Kayıpların geride bıraktığı acı, şehrin her kesiminde hissediliyor.

Ali Yerlikaya ise selin etkilediği ailelere destek olmak amacıyla yardım ödemelerinin yapılacağını açıkladı. Bu yardımların, sel felaketinin neden olduğu maddi zararı hafifletmeye yönelik olduğu vurgulanıyor. Selzedelerin yeniden ayakta kalkabilmesi ve kayıplarının telafi edilebilmesi için devletin ve sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelerek koordineli bir şekilde çalıştığı bir süreç yaşanıyor.

Yerlikaya, “İstanbul Halkının Yanındayız”

Yerlikaya, “Şu an esnaflarımızı ve hane sahiplerini ziyaret ediyoruz. İlk aşamada, hem hane sahiplerine hem de iş yerlerine acil yardım ödemesi olarak 15 bin lira verilecek. Ancak bu yardım sadece bununla sınırlı değil, ayrıca zarar tespitlerini yapmak üzere çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz. Zarar tespitlerimiz tamamlandığında, ne tür destek ödemeleri yapılacağını halkımıza duyuracağız.”

“Bunun yanı sıra, Eyüp ilçesinde bir ahırda yaşanan ve medyada da yer alan 5 hayvanın telef olduğu olaya ilişkin bir rapor bulunuyor. Ayrıca, İl Tarım Müdürlüğü ekiplerimiz, tarımsal alanlar, hayvanlar ve seralarla ilgili zarar tespitleri yapmak üzere çalışmalarını sürdürüyorlar. Bu çalışmalar tamamlandığında, Tarım Bakanlığımızın çiftçilere ve tarım sektörüne yönelik hangi destek ödemelerini yapacağını açıklayacağız.”

Fahrettin Koca, “Eris Vakası Henüz Yok”

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir