1. Anasayfa
  2. Gündem

Japonya’nın Uzay Aracı, SpaceX ile Uzaya Fırlatıldı

Japonya’nın Uzay Aracı, SpaceX ile Uzaya Fırlatıldı
Japonya'nın Uzay Aracı, SpaceX ile Uzaya Fırlatıldı
0

Japon menşeili özel uzay şirketi ispace Inc., ilk uzay aracı HAKUTO-R‘yi SpaceX roketi Falcon 9 ile Ay’a gönderdi. Araç, Ay’a yumuşak iniş yaparak Birleşik Arap Emirlikleri’nin uzay aracı Rashid’i konuşlandıracak.

thumbnail
Önerilen Yazı
Galaxy A54 5G ve F04s Geekbench’te Listelendi

Bazı gecikmelerden sonra, şirket ve Japonya için bir ilk ve birçok cephede öncü bir misyonun başlangıcı olan uzay aracı bugün fırlatıldı.

HAKUTO-R, ispace Inc’in Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait keşif aracını taşıyan iniş aracı, bugün sorunsuz bir şekilde Florida, Cape Canaveral’dan uzaya fırlatıldı.

Fırlatılma, SpaceX Falcon 9 roketinin iki kez ertelenmesinin ardından gerçekleşti ve Tokyo’daki ispace Inc merkezinden çalışanları, mutluluk haykırışları ve alkışlarla fırlatılmayı izlediler.

ABD, Rusya ve Çin’in uzay ajansları, Ay’a yumuşak inişler yapmayı başarmış olsa da, özel şirketler bunu daha önce başaramamıştı.

Japonya ve ABD arasındaki uzaya dair ilişkiler açısından çok önemli olan bu başarılı fırlatış ve uzay görevinin başlaması, Çin ve Rusya’nın ABD’ye karşı ciddi bir rakip olmaya başlamasının göstergesidir.

HAKUTO, Batı’nın aydaki adam tasvirinin aksine, Japon kültüründe ayda yaşayan beyaz tavşana atıfta bulunuyor. Önümüzdeki yıl, Asya takviminde Tavşan Yılı olduğundan, bu uçuş Japonlar için manevi bir anlam da taşıyor.

Almanya’da monte edilen Hakuto’nun, Nisan ayında Ay’a iniş yapması bekleniyor. İspace Inc, Ay görevinin hükümet ve ticari yüklerin birçok teslimatından ilki olacağını umut ediyor. İspace aracı, Atlas Krateri’ne inmeden önce su birikintilerini aramak için, küçük bir NASA uydusunu ay yörüngesine yerleştirmeyi amaçlıyor.

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir