1. Anasayfa
  2. Ekonomi

Krediyle Alınan Evin İpoteği Kaldırılarak Nasıl Kredi Alınır?

Krediyle Alınan Evin İpoteği Kaldırılarak Nasıl Kredi Alınır?
Krediyle Alınan Evin İpoteği Kaldırılarak Nasıl Kredi Alınır
0

Alıcı ile satıcı anlaşarak evin üzerindeki ipotek kaldırılabilir. Evi almak isteyen kişi evin bankaya olan borcu kadar miktarı nakit olarak satıcıya verir ve satıcı bankaya olan kredi borcunu kapatarak evin ipoteğini kaldırır. Bu işlem yapılırken dikkat edilmesi gereken, yapılan işlemlerin yazılı olarak karara bağlanmasıdır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Borsa güne yükselişle başladı

İki taraf aralarında sözlü olarak işlemleri yaparsa ve taraflardan biri bunu inkar ederse mağduriyet yaşanabilir. İki taraf birbirine güven duysa dahi hukuksal olarak bunun yazılı yapılması ve noter huzurunda yapılması çok önemlidir.

Kimlere konut kredisi verilir?

Kimlere konut kredisi verilir?
Kimlere konut kredisi verilir?

Mortgage kredisi ile kira öder gibi ev sahibi olmak mümkündür. Konut kredisi kullanarak ev almayı düşünüyorsanız bazı şartları yerine getirmeniz gerekir. Kredi başvuru yaparken bankanın talep ettiği belgeleri eksiksiz olarak hazırlamanız ve bankaya sunmanız gerekmektedir.

Banka  talep ettiğiniz kredi tutarına göre belli bir gelirinizin olmasını talep eder ve kredi notunuzun yeterli olmasına bakar. Bütün bu şartlar kredi almanız için gereklidir ve bunların eksiksiz olması çok önemlidir.

Kredi alabilmek için öncelikle 18 yaşını doldurmak, TC vatandaşı olmak ve çalışıyor olmak lazım. Yurtdışında yaşayan kişiler için gurbetçi kredisi ya da yabancılar için farklı seçenekli krediler de mevcuttur. Bir de tabii yaş konusunda üst sınır bulunuyor. Bankalar genelde 65 yaş üzeri ya da emeklilere pek fazla konut kredisi kullandırmıyor.

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir