1. Anasayfa
  2. Gündem

Lokman Hakan Tecer, “İstanbul Barajları Alarm Veriyor!”

Lokman Hakan Tecer, “İstanbul Barajları Alarm Veriyor!”
Lokman Hakan Tecer
0

İstanbul’un su kaynaklarını besleyen 10 barajın doluluk oranı, son yılların en düşük seviyesine gerileyerek yüzde 26,32’ye düştü. Bu durum, su kaynaklarının ciddi bir kuruma ve kuraklık tehdidine işaret ediyor. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer, bu durumu değerlendirdiğinde, sadece yağışların azalması ve sıcaklıkların artması gibi algıladığımız faktörlerin, daha derin ve ciddi sonuçlar doğurabileceği konusunda uyarıda bulundu.

İstanbul’un su kaynaklarının geleceği açısından riski değerlendiren Meteoroloji Danışmanı Orhan Şen ise “Avrupa yakasının günlük su talebi 2 milyon m3, bunun 750 bin m3’ü Avrupa yakasındaki barajlardan sağlanıyor. Geriye kalan farkı düşündüğünüzde, su kaynaklarının geleceğinin ne kadar hassas bir mesele olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz” dedi.

kuraklık

Şiddetli Kurak Bölge İlan Edildi

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı olan Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer, kuraklık sorununun giderek artan bir ciddiyetle karşı karşıya olduğunu vurguluyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son raporlarına göre, özellikle Marmara Bölgesi’nin son 12 aylık dönemde şiddetli kurak bölge olarak sınıflandırıldığını belirtiyor. Bu durumun başlıca nedeni olarak ise yağışların azalması gösteriliyor.

Yağış analizlerine baktıklarında, Türkiye genelinde uzun vadeli yağış ortalamasının 14,8 milimetre olduğunu, ancak bu yıl 2023 Ağustos ayında bu değerin 6,4 milimetreye kadar gerilediğini belirtiyor. Bu durum, yağışların yetersizliği ve azalması nedeniyle su kaynaklarının ciddi bir kuruma sürecine girdiğini gösteriyor. Kuraklık sorunu, sadece su kaynaklarının azalmasına değil, aynı zamanda tarım, enerji üretimi ve su temini gibi pek çok sektörü de etkileyen kritik bir sorun olarak ön plana çıkıyor.

TÜİK, “Ücretli Çalışan Sayısı 4,4 Puan Arttı”

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir