1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Meta’ya Avrupa’dan Dev Ceza!

Meta'nın 275 milyon dolarlık para cezasına çarptırıldığı açıklandı.

Meta’ya Avrupa’dan Dev Ceza!
Meta'ya Avrupa'dan Dev Ceza!
0

Meta, WhatsApp, Instagram ve Facebook’un sahibi olarak biliniyor. Şirkete dair son gelişmeler büyük bir cezaya işaret ediyor. İrlanda Veri Koruma Komisyonu; Meta’nın 275 milyon dolarlık para cezasına çarptırıldığını açıkladı. Söz konusu ceza, 2021 yılının nisan ayında ortaya çıkan veri sızıntısı nedeniyle geldi. Yaşanan olayda 533 milyon kullanıcının bilgileri sızdırılmıştı.

thumbnail
Önerilen Yazı
Recep İvedik 7’nin İlk Fragmanı Yayınlandı

Meta, Facebook, Instagram ve WhatsApp gibi platformların çatı şirketi olarak faaliyet gösteriyor. Şirket, son dönemlerde yetkili kurumlardan pek çok ceza aldı. Mark Zuckerberg yönetimindeki Meta’ya yakın zamanda Türkiye’den de büyük bir ceza gelmişti. Rekabet Kurumu, kullanıcı verileri politikasından dolayı şirkete 346,7 milyon liralık ceza vermişti.

Şimdi ise Meta’ya Avrupa’dan devasa bir ceza geldi. İrlanda Veri Koruma Komisyonu (DPC), şirketin 275 milyon dolarlık para cezasına çarptırıldığını bildirdi. Bahsi geçen ceza 2021 senesinde gündeme taşınan veri sızıntısı nedeniyle verildi.

2021 yılının Nisan ayında 533 milyon Facebook kullanıcısının verilerinin sızdırıldığı ortaya çıkmıştı. Bu bilgilerin 2018 ve 2019 yılları arasında toplandığı belirtildi. Sızdırılan bilgiler arasında kullanıcıların isimleri, konumları, doğum tarihleri ve telefon numaraları bulunuyordu. Şirket, sızıntıyı gerçekleştirenin bilgilere 2019’da düzeltilen bir güvenlik açığıyla eriştiğini ifade etmişti.

DCP, Facebook’un Avrupa Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) yasalarını ihlal edip etmediğini araştırdı. Yasala uyulmadığının belirlenmesinden sonra ceza uygulandı. 276 milyon dolarlık ceza, DCP tarafından Meta’ya verilen 3. para cezası olarak kayıtlara geçti.

Yetkili kurum, ilk olarak 2018 tarihli bir veri ihlalinin ardından 18,6 milyon dolar ceza kesmişti. Daha sonra Instagram’ın gençlerin verilerini işlemesine yönelik bir soruşturmanın sonrasında 402 milyon dolar ceza uyguladı. Son ceza ile birlikte 2022 yılındaki cezaların toplamı 700 milyon dolara yaklaştı.

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir