1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Microsoft, Türkiye’deki Oyuncuların Birbirine Oyun ‘Hediye Etmesini’ Yasakladı

Microsoft, Türkiye’deki Oyuncuların Birbirine Oyun ‘Hediye Etmesini’ Yasakladı
Microsoft, Türkiye'deki Oyuncuların Birbirine Oyun 'Hediye Etmesini' Yasakladı
0

ABD merkezli çok uluslu teknoloji şirketi Microsoft’un Türkiye mağazası, Türk Lirası’nın değer kaybıyla yurt dışındaki oyuncuların akınına uğramıştı. Şirket, bu konuda ciddi bir önem aldı. Aktarılan bilgilere göre Türkiye mağazasında oyunlar artık başka oyunculara hediye olarak satın alınamıyor.

thumbnail
Önerilen Yazı
Meta’nın Akademik Makale Yazacak Yapay Zekası Kapatıldı

Küresel çapta artan enflasyon, ülkelerin para birimleri arasındaki fark vb. durumlar nedeniyle pek çok kişi bunu avantaja çevirmeye başladı. Kişiler, değer kaybını fırsata çevirerek aynı ürünü kendi para birimine göre daha ucuza satın almış oluyordu.

Özellikle oyun dünyası, bu durumun yerel fiyatlandırma açısında sıkça yaşandığı bir alan oldu. Teknoloji şirketi Microsoft, söz konusu soruna ilginç ve tartışmalı bir çözüm getirdi. Microsoft’un Türkiye ve Arjantin’deki mağazalarında önemli bir değişiklik yaptığı ifade edildi. İddialara göre Microsoft, Türkiye ve Arjantin’de oyunlar için hediye olarak satın alma seçeneğini kaldırdı.

Haber, SomosXbox tarafından gündeme taşındı. Microsoft’un Türkiye mağazasında ‘Hediye olarak satın al’ seçeneğini kaldırdığı belirtildi. Benzer bir durum Arjantin’de de yaşandı. Yani Arjantin mağazalarında da ‘Hediye olarak satın al’ seçeneği mevcut değil.

Microsoft, bu konuya dair herhangi bir açıklamada bulunmadı. Ancak yapılan yorumlar, firmanın bahsi geçen kararı ‘ucuza oyun almanın’ önüne geçmek için yaptığı yönündeydi. Yurt dışında birçok oyuncu ve hatta satıcı, bir oyunu birden çok sayıda hediye olarak satın alıyor. Daha sonra hediye olan kodları yüksek fiyattan başkalarına satıyorlar. Ayrıca bu değişikliğin geçici mi yoksa kalıcı mı olduğu bilinmiyor.

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir