1. Anasayfa
  2. Gündem

Milyonlarca Twitter Kullanıcısının Verilerinin Çalındığı İddia Edildi

Milyonlarca Twitter Kullanıcısının Verilerinin Çalındığı İddia Edildi
Milyonlarca Twitter Kullanıcısının Verilerinin Çalındığı İddia Edildi
0

Bir hacker forumunda alıcılar arayan kötü niyetli bir satıcı, 400 milyon Twitter kullanıcısının özel verilerini satışa çıkardı. Veritabanında Elon Musk’a özel olarak sunulan teklif arasında Donald Trump Jr ve Vitalik Buterin gibi önemli isimler de yer alıyor.

thumbnail
Önerilen Yazı
Vivo S16 Serisi Tanıtıldı

Son zamanlarda, dünyanın en popüler mikroblog platformu olarak kabul edilen Twitter’da çarpıcı bir gelişmesi yaşandı. İddialara göre, 400 milyon kullanıcının verilerini içeren bir veritabanı, bir ya da bir grup korsan tarafından satışa çıkarıldı. Aylık 450 milyon aktif kullanıcıya sahip olan Twitter’da, bu rakamların korkunç olduğu söylenebilir.

Hudson Rock tarafından yürütülen araştırmalara göre, Siber saldırılarla ilişkili olarak, veritabanı önemli Twitter hesaplarından, hatta dünyanın ünlü kişiliklerinden bazılarının bilgilerini de içeriyor. Daha da ileri giderek, Donald Trump Jr., ünlü girişimci Kevin O’Leary ve Ethereum kurucusu Vitalik Buterin ile ABD devlet kurumlarının verileri de bu veritabanında mevcut.

Bilgisayar korsanları, 400 milyonluk bir Twitter kullanıcısı kitlesinin verilerini satmak için çarpıcı ifadeler kullanıyorlar. Bu verilerin elde edilmesinde, 2022’nin başında Twitter’da meydana gelen bir güvenlik açığından faydalanıldığı iddia ediliyor. Ayrıca, bunların Twitter’ın sahibi Elon Musk‘a satılması için de iletişime geçildiği söyleniyor.

Bir hacker forumunda satışa çıkan veriler için Elon Musk’a özel bir teklif mevcut. Hacker veya hackerlar, söz konusu verilerin başkası tarafından elde edilmemesini garanti altına almak için, Elon Musk’tan tam 276 milyon dolar talep ediyorlar.

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir