1. Anasayfa
  2. Gündem

Numan Kurtulmuş Yeni Anayasa Hakkında Konuştu

Numan Kurtulmuş Yeni Anayasa Hakkında Konuştu
Numan Kurtulmuş
0

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş, yeni anayasa çalışmalarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş, yeni anayasa sürecinin ne zaman tamamlanacağına dair kesin bir takvim vermek konusunun zor olduğunu ifade etti.

Ancak, sürecin başarılı bir şekilde yürütülebilmesi için doğru bir zeminin ve yöntemin belirlenmesinin önemine vurgu yaptı.

Yeni anayasa çalışmaları, Türkiye’nin demokratik ve hukuk devleti ilkelerine uygun bir temel yasaya sahip olma arayışının bir yansıması olarak büyük bir öneme sahiptir. Bu nedenle, anayasa değişikliklerinin toplumun geniş kesimlerini kapsayacak şekilde yapılması ve tüm paydaşların görüşlerinin dikkate alınması gerekmektedir.

TBMM Başkanı Kurtulmuş’un ifade ettiği gibi, yeni anayasa sürecinin başarılı olabilmesi için bu temel unsurların doğru bir şekilde tartışılması ve uygulanması büyük bir önem taşıyor.

anayasa

“Doğru Tartışırsak Sonuç Alırız”

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş, yeni anayasa hazırlığına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş, bu süreçte belirli bir takvim vermenin zor olduğunu ifade ederken, asıl önemli olanın bu konuda iyi niyetli bir yaklaşım sergilenmesi olduğunu vurguladı.

Yeni anayasa çalışmalarının başarıyla sonuçlanabilmesi için ön yargıdan arındırılmış, Türkiye’nin geniş siyasi birikimini yansıtacak bir süreç yürütülmesi gerektiğini belirtti.

Türkiye’nin ihtiyaçlarının net olduğunu ve özellikle 12 Eylül Anayasası gibi darbe dönemi ürünü bir anayasadır tarihe gömmek gerektiğini açıkça ifade etti. Yeni anayasa çalışmalarının temel hedeflerinden birinin bu darbe anayasasından kurtulmak olduğunu vurguladı. Bunun için ise herkesin kendi önerilerini masaya koyması, meşru ve makul bir zeminde bu tartışmaları yürütmesi gerektiğini dile getirdi.

Donald Trump, “Resmen Cadı Avı”

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir