1. Anasayfa
  2. Gündem

Orman Müdürü Karaca, “Balık Denetimleri Aralıksız Devam Ediyor”

Orman Müdürü Karaca, “Balık Denetimleri Aralıksız Devam Ediyor”
Orman Müdürü Karaca
0

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürü Karaca, son dönemde gerçekleştirilen denetimler sonucunda yaklaşık 10 ton su ürününe el konulduğunu açıkladı. El konulan bu balıkların ise ihtiyaç sahibi kesimlere yönlendirilerek toplumsal fayda sağlandığını belirtti.

Bu kapsamda, Kızılay, Darülaceze, çocuk esirgeme kurumu, belediyelerin sosyal marketleri, aşevleri ve sosyal yardım kuruluşlarına bağışlanarak, ihtiyaç sahiplerine sunulduğunu ifade etti.

Müdür Karaca, bu türden denetimlerin sadece ticaret açısından değil, aynı zamanda toplumsal sorumlulukları da yerine getirmek adına önem taşıdığını dile getirdi. El konulan balıkların ticari bir değer taşımadığını, tamamen toplumun ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla hareket ettiklerini belirtti.

Ayrıca, denetimler sonucunda işletmelere idari para cezaları da uygulandığını ve bu kapsamda 54 adet ceza kesildiğini ifade etti. Toplamda 861 bin liralık idari para cezasının uygulandığını aktardı.

balık denetimleri

Balıkçıların Belgeleri Kontrol Edildi

Marmara Denizi’nde avlanan bir teknedeki sardalya balıklarının boyutunu ölçen İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürü Karaca, bu önemli denetim süreci sırasında yaptığı açıklamalarda, sardalya balığının avlanabilir asgari boyunun 11 santimetre olması gerektiğini vurguladı.

Şu an itibarıyla balıkların boyutlarında herhangi bir problem görülmediğini ve genellikle 11-12 santimetre civarında olduğunu belirtti. Balıkların avlanabilir asgari boyunun belirlenmesinin bilimsel bir yaklaşım olduğunu ve sürdürülebilir balıkçılığın temelini oluşturduğunu ifade etti.

Tarım ve Orman Müdürü Karaca, bu tür düzenlemelerin hem balıkçılar hem de tüketiciler için büyük önem taşıdığını vurguladı. Bu düzenlemelerin, balıkların üreme süreçlerine daha fazla saygı gösterilmesini ve doğal kaynakların korunmasını sağladığını belirtti.

İstanbul Yine Sele Teslim Oldu!

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir