1. Anasayfa
  2. Yaşam

Ortaokul ve Liselerde Ortak Sınav Tarihleri Belli Oldu

Ortaokul ve Liselerde Ortak Sınav Tarihleri Belli Oldu
ortak sınav
0

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), eğitim sisteminde önemli bir değişikliğe giderek bu yıl ilk kez ortaokul altıncı sınıf öğrencileri için “Türkçe” ve “matematik” dersleri ile lise dokuzuncu sınıf öğrencileri için “Türk dili ve edebiyatı” ile “matematik” derslerinin ikinci yazılı sınavlarını “ülke genelinde ortak sınav” olarak düzenleme kararı aldı. Bu karar, Türkiye’nin eğitim sistemini daha standart ve ölçülebilir hale getirme amacını taşıyor.

İlk defa uygulanacak olan bu ortak sınavlar, öğrencilerin bilgi düzeylerini değerlendirmek ve eğitim standartlarını belirlemek için büyük bir önem taşıyor. 6. sınıf düzeyindeki Türkçe ve matematik dersleri için sınavlar 26 Aralık 2023 Salı günü yapılacakken, 9. sınıf düzeyindeki Türk dili ve edebiyatı ile matematik dersleri için sınavlar 27 Aralık 2023 Çarşamba günü gerçekleştirilecek.

ortaokul lise

İlk Sınav 26 Aralık’ta

Milli Eğitim Bakanlığı, eğitim sistemi içerisinde önemli bir değişikliğe giderek, öğrencilerin performansını değerlendirmek ve eğitim standartlarını daha tutarlı hale getirmek amacıyla ortak sınav haftası uygulamasını başlattı. Bu kapsamda, 2023-2024 eğitim öğretim yılının 1. dönemi için planlanan 2. yazılı sınavlar belirli derslerde “ülke genelinde ortak sınav” olarak gerçekleştirilecek.

1.sınıf seviyesinde Türkçe ve Matematik dersleri için düzenlenecek olan sınavlar, 26 Aralık Salı günü tüm ülke genelindeki öğrenciler tarafından aynı anda cevaplanacak. Aynı şekilde, 9. sınıf düzeyindeki Türk Dili ve Edebiyatı ile Matematik dersleri için planlanan sınavlar da 27 Aralık Çarşamba günü gerçekleştirilecek.

Merve Kayaalp 36 Yaşında İntihar Etti

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir