1. Anasayfa
  2. Gündem

Polislere “Katil Robot” ile Öldürme Yetkisi Veren Yasa İptal Edildi

Polislere “Katil Robot” ile Öldürme Yetkisi Veren Yasa İptal Edildi
Polislere “Katil Robot” ile Öldürme Yetkisi Veren Yasa İptal Edildi
0

Geçtiğimiz günlerde, ABD’den çarpıcı bir haber gelmişti; San Francisco Polis Departmanı, ‘gerekli durumlarda’ şüphelileri öldürmek için silahlı robotları kullanmak için resmen onay almıştı. Ancak, bugün bu kararın önüne geçildi. Robotların silahlandırılması konusu, hala çeşitli ülkelerde tartışılan önemli bir konu olarak karşımıza çıkmakta.

thumbnail
Önerilen Yazı
Apple Music’e Yeni Bir Özellik Geliyor!

San Francisco Polis Departmanı tarafından geçtiğimiz hafta yapılan resmi başvurunun ardından, bugün yeni bir gelişme yaşandı. Onaylanan uygulamayla robotlar; vatandaşların, yetkililerin veya herhangi bir kolluk kuvvetinin hayatını tehlikeye sokan şüphelileri öldürmek için kullanılabilecekti.

San Francisco şehir yönetimi, yeni oylamada onaylanan kararı uygulamamak üzere karar aldı. Bu çıkış, beklenmeyen bir sonuçtu, çünkü ikinci oylamanın genellikle süpervizörlerin oylamasının kopyası olduğu düşünülüyordu.

San Francisco’da alınan karar, çeşitli tartışmalara yol açtı. Rafael Mandelman tarafından desteklenen karar, karşı çıkanların, halk tarafından polis karşıtı olarak gözükebileceği konusunda uyarılara neden oldu.

Shamann Walton, karara karşı çıkanlar arasında yer alırken, polis karşıtı olmadıklarını ve siyahilere yönelik tavırlarının olumlu olacağını belirtti. Walton, robotların ABD polisinin siyahilere karşı tavrında etkili olacağını savundu.

Meclise, Yasada polis departmanında görev yapan ve göreve başlayacak tüm robotları hakkında bir liste sunuldu. Liste, 12 adet silahsız bomba imha robotu ve 5 adet de makineli tüfek ve bombatar gibi donanımlara sahip “muharebe robotları” içeriyordu.

Ayrıca, bu robotların standart robotların silahlandırılmış versiyonu olmadıkları ve tüm muharebe robotlarının askeri standartlara göre üretildiği de vurgulandı.

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir