1. Anasayfa
  2. Ekonomi

Reklam Kurulu 12,2 Milyon Lira Ceza Kesti

Reklam Kurulu 12,2 Milyon Lira Ceza Kesti
reklam kurulu
0

Reklam dünyasında önemli bir gelişme yaşandı ve bu gelişme, yapay zeka tarafından oluşturulan tanıtımların ilk kez bir denetim sürecine tabi tutulmasını içeriyor. Reklam Kurulu, yapay zeka tarafından üretilen tanıtımları incelemek üzere harekete geçti ve bu inceleme sonucunda dikkat çekici sonuçlara ulaştı.

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Reklam Kurulu tarafından gerçekleştirilen inceleme sonucunda mevzuata aykırı olduğu tespit edilen 120 dosyanın durdurma cezası aldığı belirtildi. Bununla da sınırlı kalmayarak, aynı açıklamada 12.231.507-TL idari para cezasının da uygulandığı ifade edildi.

Bu gelişme, yapay zeka teknolojisinin reklam dünyasında giderek daha fazla kullanılmasının ardından, bu tür reklamların denetim ve düzenlemelerinin de aynı ölçüde artmasının gerekliliğini gösteriyor. Reklam dünyası, teknolojik gelişmelerin etkisiyle büyük bir değişim geçirirken, bu değişimin denetlenmesi ve mevzuata uygunluğunun sağlanması da büyük bir önem taşıyor.

reklam kurulu ceza

Reklamı Yasak Ürünlerin Reklamlarına Müdahale Edildi

Bu bağlamda, reklam yasağına tabi bir alkollü içeceğin tanıtımı, gizli ve örtülü bir şekilde gerçekleştirilmiş gibi görünüyor. Bu reklam, söyleşi ve sohbet formatında tasarlanmış bir içeriğin içine yerleştirilmiş ve ürünün adı veya görseli doğrudan ifade edilmemiş, bunun yerine ürünle özdeşleşmiş sloganlar veya temalar kullanılarak ürünün dolaylı tanıtımı sağlanmış gibi görünüyor. Bu tür örtülü reklamların tespit edilmesi üzerine idari yaptırımlar uygulanıyor.

Bu durum, reklamın yasağa aykırı bir şekilde kamuoyuna sunulmasını önlemek amacıyla alınan tedbirlerin bir sonucu olarak değerlendirilebilir. Alkol reklamlarının ve tüketimini teşvik eden unsurların sıkı bir şekilde denetlenmesi, alkolün olumsuz etkilerini azaltma amacını taşıyan bir yaklaşımın bir yansıması olarak kabul edilir.

Mersin’de Çukurda Sıkışan Mark Dickey 9 Gün Sonra Çıkarıldı!

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir