1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Sosyal Medya ”WhatsApp Paralı Olacak” İddiasıyla Çalkalandı

Bazı medya platformlarında WhatsApp'ın paralı olacağı öne sürüldü.

Sosyal Medya ”WhatsApp Paralı Olacak” İddiasıyla Çalkalandı
Sosyal Medya ''WhatsApp Paralı Olacak'' İddiasıyla Çalkalandı
0

Whatsapp ücretli oluyor” haberleri ile neredeyse her yıl karşılaşıyoruz. Bu haberlere bir yenisi daha eklendi. Bazı medya platformları Whatsapp’ın sahibi Mark Zuckerberg’ün açıklamasını yanlış bir şekilde yorumladı. Dolayısıyla online ortamda küçük çaplı bir infial meydana geldi.

thumbnail
Önerilen Yazı
‘Yaşlı turistler ayrımcılığa maruz kalıyor’ iddiası

Haber platformlarının önemli bir kısmı adeta tık peşinde koşuyor. Sırf daha fazla click için pek çok sitede “Zuckerberg, WhatsApp’ı ücretli yapacağını açıkladı” gibi keskin ifadeler yer aldı. Ancak işin gerçeği kesinlikle bu şekilde değil.

Bu yönde iddiada bulunanlardan bir örnek:

Whatsapp ücretli oluyor
Whatsapp ücretli oluyor

İşin aslını bilen kişiler haberleri ciddiye almadı. Hatta bazıları ”Kullanmamak için bahane arıyordum” gibi söylemlerde bulundu:

Whatsapp
Whatsapp

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, hem sosyal medya da hem de haber platformlarında yanlış anlaşılan açıklamalarına geçtiğimiz perşembe günü yaptığı toplantıda yer verdi. 11.000‘den fazla personelin işten çıkarılmasından sonra çalışanlarıyla bir araya geldi. Ünlü iş adamı, metaverse ve şirketin satışlarına değinerek şu ifadeleri kullandı:

“Metaverse gibi çok uzun vadeli fırsatlar hakkında çok konuşuyoruz ancak gerçek şu ki biz, WhatsApp ve Messenger’dan daha fazla para kazanmak için çalışırken iş amaçlı mesajlaşma muhtemelen işimizin bir sonraki temel direği olacak.”

CEO’nun yaptığı açıklamada yanlış anlaşılan nokta aslında şuydu: İş amaçlı mesajlaşma (business messaging). Zuckerberg, yediden yetmişe herkesin kullandığı, Whatsapp’ın ve Messenger’ın mesajlaşma faaliyetleri hakkında herhangi bir ifadeye yer vermedi. Bu yalnızca WhatsApp Business ve Messenger’ın firmalara sunduğu hizmetler için geçerli bir açıklamaydı.

Mark Zuckerberg özetle WhatsApp ve Messenger’ın iş amaçlı kullanımının şirkete metaverse’ten daha fazla kazanç getireceğinin sinyallerini verdi. Diğer bir yandan ‘aylık 1 dolar ücret’ gibi söylemlerin hiçbir temeli bulunmuyor. Yani gerçeği yanıstmıyor.

Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması olarak nitelendirilen Whatsapp, aslında ilk çıktığı zamanlarda ücretli bir şekilde sunuluyordu. Kullanıcılar uygulamayı 1 sene kadar ücretsiz kullanabiliyor, ardından her sene için ekstra bir ücret ödüyordu. Söz konusu ücretli sistem 2016 senesinin haziran ayında kaldırıldı.

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir