1. Anasayfa
  2. Teknoloji

SpaceX, Yeni Starlink Uydularını Uzaya Göndermek İçin İzin Aldı

SpaceX'in 2020 yılkında Starlink uyduları için yaptığı başvuru nihayet sonuçlandı.

SpaceX, Yeni Starlink Uydularını Uzaya Göndermek İçin İzin Aldı
SpaceX, Yeni Starlink Uydularını Uzaya Göndermek İçin İzin Aldı
0

Ünlü milyarder Elon Musk’ın CEO’su olduğu SpaceX şirketi, 2020 yılında Starlink uyduları için başvuru yapmıştı. Söz konusu başvuru nihayet sonuçlandı. Aktarılan bilgilere göre SpaceX bugünden itibaren 7.500 adet yeni Starlink uydusunu uzaya gönderebilecek.

thumbnail
Önerilen Yazı
WhatsApp’a Yeni Emojiler Geliyor

Havacılık ve uzay alanında adından sıkça söz ettiren SpaceX’in ygun fiyatlı uydu interneti projesi Starlink, 2019 yılındaki ilk fırlatmadan beri pek çok kullanıcının internet ihtiyaçlarını karşılıyor.

Şirket, sürekli olarak uygularını güncelliyor. Diğer bir yandan da hareket halindeki araçlarda kullanılabilecek özel Starlink antenleri gibi yeni teknolojileri de tanıtıyor.

Spacex, geçtiğimiz 3 senede 3500 yakın uydu fırlatmıştı. Şirket, daha fazla uyduyla gökyüzünü donatmak istiyor. Böylece daha çok kullanıcıya hizmet sunmak için başvurularda bulunuyor.

Şirket, ABD’deki Federal İletişim Kurumu’na (FİK) başvuruda bulundu. 50.000 adet ikinci nesil Starlink uydusunu uzaya göndermek istiyordu. 2020 senesinde yapılan bu başvuru sonuçlandı.

Kurum, SpaceX’in başvurusunu kabul ettiğini duyurdu. 50.000 uydudan yalnızca 7.500 tanesi kabul edildi. Ayrıca uyduların bugünden itibaren fırlatılabileceğini açıkladı.

Birinci nesil Starlink uyduları deniz seviyesinden 340 kilometre yukarıda yörüngeye oturuyor. O nedenle geceleri uydular yeryüzünden rahatlıkla görünebiliyor.

2. Nesil uydular ise 540 kilometre yüksekliğe kadar yerleştirilebiliyor. Böylece uydular kolay kolay görülmüyor. Bu da uyduların kırsal alanlar dışında şehir merkezlerinde ve kalabalık metropollerde de kullanılabilmesinin önünü açıyor.

Şirketin 10.000’den fazla ilk nesil Starlink uydusunu fırlatmak için izni mevcut. Fakat SpaceX 2021 senesinde yaptığı açıklamada bu haklarını kullanmayacaklarını açıklamıştı.

Bunun yanında ikinci nesil uyduları uzaya göndereceklerini ifade etmişlerdi. Uyduların ne zaman yörüngeye yerleştirilmeye başlanacağı konusunda ise herhangi bir açıklama gelmedi.

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir