1. Anasayfa
  2. Ekonomi

Tesla, 600 Milyar Dolar Değer Kaybetti

Tesla, 600 Milyar Dolar Değer Kaybetti
0

Elon Musk, Twitter’daki tartışmalar nedeniyle Tesla’nın hisse senetlerinde ciddi seviyede değer kaybı yaşamasına neden oluyor. Çoğu analistin ifade ettiği gibi, Musk’ın açıklamaları kullanıcıların şirkete olan ilgisini azaltmaktadır. Bu durumun sürdürülmesi halinde, vahim bir durum ortaya çıkma ihtimali yüksek.

thumbnail
Önerilen Yazı
Ünlü Milyarder Elon Musk Twitter CEO’luğundan İstifa Edeceğini Açıkladı

Milyarder işadamı Elon Musk, son dönemlerde pek de iyi bir sürece girmeyi başaramadı. Dünyanın en popüler mikroblog platformu Twitter’ı satın almasından sonra aldığı kararların yarattığı tepkiler onu elenştirilere maruz bıraktı. Geçen günlerde başlattığı bir anket ilginç bir şekilde sonuçlandı.

Ancak Elon Musk’ın tek problemi Twitter değil. Elon Musk’ın elektrikli otomobil şirketi Tesla, şu anda sancılı bir dönemden geçiyor. Şirketin hisse değeri gün geçtikçe düşüyor ve bu düşüşün ne kadar süreceği tahmin edilemiyor. Tüm bu olumsuz şeyler bir araya geldiği zaman, Elon Musk’ın “dünyanın en zengin insanı” unvanını kaybetmesine neden oluyor.

Tesla’nın hisseleri en son Kasım 2022’de görülen seviyelere geriledi. Ayrıca analistler bu düşüşün devam edeceğine inanıyor.

Bu inanışın nedeni, analistlerin Tesla’nın marka imajını zedelediğini söylediği Elon Musk’ın Twitter’daki kararlarından ve paylaşımlarından kaynaklanıyor. Bazı Tesla yatırımcıları, değer kaybını durdurmak için CEO değişikliğinin gerekli olduğunu savunuyor.

Çin, Tesla’nın hem en çok sattığı hem de en çok kar ettiği ülkelerin başında yer alıyor. Ancak ülkedeki haberler pek de olumlu değil. COVID-19 salgını, Çin’de yeniden patlak vermiş durumda.

Üstelik halk, kısıtlamalara maruz kalmak istemiyor ancak, önümüzdeki aylar Çin için daha zor geçecek gibi görünüyor. Sektör kaynakları ise pandemi nedeniyle beklenen düşüşlerin Tesla’yı daha da zora sokacağına inanıyor. Bu da, Çin’deki satışların çok düşük kalması anlamına geliyor.

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir