1. Anasayfa
  2. Gündem

TikTok, Aleyhinde Haber Yapan İki Gazetecinin Fiziki Konumunu Takip Ettiğini Kabul Etti

TikTok, Aleyhinde Haber Yapan İki Gazetecinin Fiziki Konumunu Takip Ettiğini Kabul Etti
TikTok, Aleyhinde Haber Yapan İki Gazetecinin Fiziki Konumunu Takip Ettiğini Kabul Etti
0

TikTok’un çalışanlarının yasa dışı yöntemler kullanarak iki gazeteciyi takipte bulunduğu ortaya çıktı. ByteDance, yaşanan olayı kabul ederek, ilgili çalışanların işten çıkarıldığını açıkladı. Medya dünyası bu durum karşısında tepki gösterdi.

thumbnail
Önerilen Yazı
Tesla, Şimdi de Çalışanlarını Kovuyor!

Son günlerin en popüler sosyal medya platformlarından birisi olan TikTok, gündeme haber olarak patlayacak bir şekilde tekrar manşetleri süslemek için çıkış yaptı. Şirketin sahibi ByteDance, bazı çalışanlarının iki gazeteciye ait bilgilere izinsiz olarak ulaştıklarını ve hatta o gazetecileri bedensel olarak takip ettiklerini itiraf etti. Şirket, olayla ilgili olan dört kişiyi ABD ve Çin’den kovdu.

Özet olarak, popüler iş dergisi Forbes’in geçtiğimiz aylarda ortaya attığı bir iddianın araştırılmasıyla başlayan olay, ByteDance tarafından başlatılan bir soruşturmanın ardından doğrulandı. Bununla birlikte, iki gazetecinin, BuzzFeed ve Financial Times’ta görev yapan kişilerin IP adreslerinin takip edilmesiyle ortaya çıkarıldı.

ABD hükümeti, Donald Trump döneminden beri TikTok ile ilgili bir takım önlemler almaya çalışıyor. Platformun ulusal güvenlik meselesi olduğunu iddia eden yetkililer, TikTok’un ABD’de yasaklanması için gereken adımları attılar.

Bu gelişmeler ışığında, ABD’li tüketicilerin verilerinin ABD’de kalması zorunlu hale getirildi ve hükümet çalışanlarının devlet tarafından verilen cihazlara TikTok yüklemeleri de yasaklandı. Fakat bu önlemlerin hiçbir işe yaramadığı, son gelişmeler ile ortaya çıktı.

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir