1. Anasayfa
  2. Gündem

Twitter, Yeni Özelliği Notlar’ı Kullanıma Sundu

Twitter, Yeni Özelliği Notlar’ı Kullanıma Sundu
Twitter, Yeni Özelliği Notlar’ı Kullanıma Sundu
0

Twitter, birkaç ay önce tanıttığı Notlar özelliğini bugün itibariyle kullanıma sunuyor. Bu özellik, platformdaki floodları ve amatör blogları tarihe gömebilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Terra Kurucu Ortağı Do Kwon’un Yeni Adresi Sırbistan

Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasıyla birlikte özellikler arasında bir kısım güncellemeler rafa kaldırılırken, Notlar özelliği, 2021 yılından beri geliştirilmekte olan özelliklerden bir tanesi. Platform, yıllardır geliştirmeye çalıştığı, ancak bir türlü getiremediği özellikleri, 2022 yılına kadar peş peşe yayınlamaya başlamış durumda.

Twitter, geçtiğimiz aylarda tanıttığı Notlar özelliği ile kullanıcılarına daha derli toplu bir şekilde uzun metinleri paylaşma imkanı sunuyor. Yaklaşık 5 aydır gizliliğinin önemle korunduğu bu özelliğin testleri başarıyla tamamlandı ve bugün itibariyle tüm kullanıcıların beğenisine sunuldu.

Twitter’ın kuruluşundan beri, kullanıcıların uzun metinleri bir arada atmak için platformun içine bir çözüm geliştirilmesi sorunu vardı. 3. parti yazılım ve internet siteleri ile bu sorun çözümüne çalışıldı ancak 2021 yılında platformun içine Birdwatch olarak bilinen bir özellik entegre edildi.

Bu özellik, kullanıcıların apayrı bir sekmede kendi makalelerini paylaşmalarına olanak sağlıyor. Notlar kısmına tıkladığınızda karşınıza takip ettiğiniz kullanıcıların notları ve sizin de kendi makalelerinizi paylaşabileceğiniz özel bir alan çıkıyor.

Özellikle çok takipçili hesaplar, yazdıkları makaleleri blog sitelerinde paylaşarak takipçilerini bu blog sayfasına yönlendiriyordu. Ancak Twitter, kullanıcıların uygulamadan ayrılmadan bu makaleleri okumalarını sağlayarak, blog sayfalarının gündemden düşmesine neden olabilir. Bu durum, amatör blog sayfalarını zor duruma sokacak gibi görünüyor.

Twitter’ın sunduğu Notlar özelliği, tüm kullanıcılara kademeli olarak dağıtılmaya başlandı. Türkiye’deki kullanıcılara ise özelliğin devreye girmesinin önümüzdeki aylar içerisinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir