1. Anasayfa
  2. Ekonomi

Ukrayna’dan CBDC için Yeni Plan

Ukrayna’dan CBDC için Yeni Plan
Ukrayna’dan CBDC için Yeni Plan
0

Ukrayna Merkez Bankası’nın Ukrayna Grivnası’nın dijital versiyonunu çıkarmayı hedeflediği belirtildi. Bu projenin kripto ticareti, ihracı ve diğer işlemleri kolaylaştıracağı düşünülüyor.

thumbnail
Önerilen Yazı
Meta’ya Avrupa’dan Dev Ceza!

Ukrayna, 2017 senesinden beri CBDC çıkarma arayışında. CBDC, merkez bankası dijital para birimi olarak bilinmektedir. Bu alanda faaliyet gösteren pek çok ülke mevcut. Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, 2021 yılının Temmuz ayında merkez bankasının nakit veya elektronik para ile aynı kategoride gruplandırılabilecek bir CBDC çıkarmasına izin verecek bir yasa tasarısını imzaladı.

Tascombank, ülkenin en eski ticari bankalarından biri olarak biliniyor. Köklü banka, geçtiğimiz aralık ayında Stellar ağı üzerine inşa edilmiş bir elektronik Grivnayı test etme planlarını açıkladı. Ukrayna Merkez Bankası ise ilerleyen zamanlardaki elektronik Grivna için muhtemel kullanım alanları olarak perakende ödemeleri, kripto ticareti ve sınır ötesi işlemleri incelediğini ifade etti.

Pazartesi günü resmi bir basın açıklaması yayınlandı. Bu açıklamaya göre merkez bankası ülkenin egemen para birimi Grivna’nın elektronik versiyonuna dair vizyonunu finans kurumları ve kripto piyasası temsilcileriyle görüştü.

Raporda şu ifadelere yer verildi:

“E-hryvnia, Ukrayna’daki kripto piyasası için niteliksel altyapı gelişiminin temel unsurlarından biri haline gelebilir. Aynı zamanda, Merkez Bankası, dünyadaki çoğu merkez bankası gibi, kendi dijital para birimini çıkarma konusuna dikkatle ve özellikle de bunun devletin mali sistemi üzerindeki potansiyel etkisini dikkate alarak yaklaşacaktır.”

Kripto para ve blockchain teknolojilerinin her geçen gün bilinirliğini artırması ile pek çok ülke CBDC yarışına girdi. Görünüşe göre bu ülkeler arasında Ukrayna’da bulunuyor.

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir