1. Anasayfa
  2. Gündem

Volkswagen Passat Sedan, Türkiye’de Satıştan Kaldırıldı!

Volkswagen Passat Sedan, Türkiye’de Satıştan Kaldırıldı!
Volkswagen Passat Sedan, Türkiye'de Satıştan Kaldırıldı!
0

Volkswagen, elektrikli otomobillere olan desteğini açıkça gösteriyor. Haziran 2022’de düzenlediği bir etkinlikte, ilk tam elektrikli sedan modeli ID.AERO‘yu tanıttı. Buradaki haberimizden ID.AERO hakkında detayları öğrenebilirsiniz. ID.AERO, henüz kesinleşmemiş bir açıklama olmasa da Volkswagen Passat’ın yerini alacak.

thumbnail
Önerilen Yazı
e-C4, Artık Türkiye’nin En Ucuz Elektrikli Otomobili Değil

İlk Passat, 1973‘te piyasaya sürüldüğünde, son modelden oldukça farklıydı. Yaklaşık 50 yıl süren tarihi boyunca, Türkiye ve diğer ülkelerde sıkça tercih edilen Passat, hak ettiği bir veda ile sona erdi. Şirket, 2022 yılında 1973 adet “Passat Limited Edition” üretimi gerçekleştirdi.

Volkswagen, 2022 yılında Passat Sedan’ın üretiminin sona ereceğini duyurmuştu. Volkswagen Türkiye de bu modeli satıştan kaldırmıştı. Biz de Passat’ın tarihini incelemek ve dünden bugüne olan değişimini görmek için D segmentinin satış şampiyonu ve ülkemizdeki otomobilseverlerin gözdesi olan Volkswagen’in ilk modellerinden Passat’a geri döndük.

Geçmişten Günümüze Passat Modelleri

  • Passat B1
  • Passat B2
  • Passat B3
  • Passat B4
  • Passat B5
  • Passat B6
  • Passat B7
  • Passat B8

20. yüzyılın son çeyreğinde alman devi Volkswagen, D segmenti otomobiller arasında öne çıkmak istiyordu. 1973 yılında ilk nesil Passat’ı tanıttığı sırada Audi’nin efsane sedan modeli Audi 80 da piyasadaydı. Ancak Volkswagen’in satış rakamları Audi 80’i geçmeyi başardı.

İlk nesil Passat öncesinde, 1.3 ve 1.5 litrelik benzinli motorlarla sunuldu. 1.5 litrelik motor 1975’te 1.6 litreye, 1978’de ise 50 beygirlik dizele bırakıldı. Ayrıca, 1976’da 1.6 litrelik motorun enjeksiyonlu versiyonu da ürüne eklendi. Passat B1 modeli, önde McPherson, arkada akslı bir süspansiyon sistemi kullanıyor ve dört ileri manuel ve üç ileri otomatik şanzıman opsiyonuna sahip.

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir