1. Anasayfa
  2. Gündem

Xbox, Tüm Dünyada Oyunlarına Zam Yaptı!

Xbox, Tüm Dünyada Oyunlarına Zam Yaptı!
Xbox, Tüm Dünyada Oyunlarına Zam Yaptı!
0

Bugün Xbox’ın sözcüsü, 2023 yılından itibaren tüm Xbox oyunlarının fiyatlarının 70 dolara çıkacağını açıkladı. Uzmanlara göre, 2023 yılında büyük bütçeli AAA oyunların fiyatı 70-80 dolar arasında seyredecek.

thumbnail
Önerilen Yazı
Hubble Uzay Teleskobu, En Parlak Yıldız Patlamasının Fotoğrafını Paylaştı

Bu arada, oyun dünyasının tartışılmaz bazı gerçekleri vardır. Genellikle ABD dışındaki pek çok ülkede, AAA yani büyük bütçeli yapımların fiyatı 60 dolar üzerinden belirleniyor, çıkış yapmadan önce.

2022 yılında pek çok firma, 70 dolar fiyat etiketinden yeni oyunlarını sunabileceğini duyurmuştu. Böylece ABD’de yaşayanlar için bu durum bir problem olmadı ancak dolar kuru üzerinden fiyatlandırma yapan ülkeler bunun gerçek maliyetini çekiyor. Microsoft’un dün yaptığı açıklama ise oyuncularda derin bir üzüntüye sebep oldu.

Xbox sözcüsü, Microsoft’un 2023 yılından itibaren kendi bünyesindeki tüm oyunlarının fiyatını 59,99 dolarlık etiketlerinden 69,99 dolara yükselteceğini IGN’de açıkladı. Starfield, Forza Motorsports ve Redfall gibi çok beklenen oyunların da bu fiyatla çıkış yapacağını belirten Xbox’ın sözcüsü, buna karar verilmesinin oyunların maliyetlerinden kaynaklandığını söyledi.

Yapılan duyuruda bu fiyat artışının şu an sadece Xbox Series S ve X için olduğu ve Windows kullanıcılarını etkilemediği belirtildi. Ancak IGN’e göre 2023’ün başında Windows ve diğer platformlar için yeni fiyat artışları görebiliriz.

Xbox’ın son zamanlarda oyun piyasasına ayak uydurması oyuncuları ve analistleri endişelendirdi. Çünkü Xbox, ilk çıktığından itibaren oyunlara düşük fiyatlarla hoş geldin diyen bir platformdu.

Bazı analistler pandemiden kaynaklı küresel enflasyon nedeniyle 2023 yılında, başta PC, Nintendo Switch ve PlayStation oyunları olmak üzere, tüm oyunların 75-80 dolardan satılmasını öngörmekteler. Ayrıca analistler Xbox’ın fiyatlarını 70 dolara indirerek, piyasadaki en uygun oyun satıcısı unvanını elde etmeyi hedeflediğini de iddia ediyorlar.

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir