1. Anasayfa
  2. Gündem

Xiaomi, Binlerce Çalışanını İşten Çıkarabilir

Xiaomi, Binlerce Çalışanını İşten Çıkarabilir
Xiaomi, Binlerce Çalışanını İşten Çıkarabilir
0

Çinli teknoloji devi Xiaomi, gelirlerindeki ve akıllı telefon satışlarındaki düşüş nedeniyle yaklaşık 35.000 kişiden oluşan personelinin %10‘unu işten çıkarmak zorunda kalacak. Binlerce çalışanını işten çıkaran teknoloji devleri arasına Xiaomi’nin de katılacağı ortaya çıktı.

thumbnail
Önerilen Yazı
Tesla, Türkiye İçin Yeni İş İlanları Açtı

Teknoloji devleri, COVID-19 pandemisi sonrasında yaşananlar nedeniyle son aylarda özellikle büyük çaplı büyüme planlarının gerçekleşmesinde önemli bir engel oluşturduğundan, dünya çapında binlerce çalışanı işten çıkarmak zorunda kaldı.

Bu şirketler arasında Amazon, Twitter ve Meta’nın, on binlerce çalışanıyla yollarını ayırdıkları görüldü. Bugün de otomobil devi Tesla’nın, 2023 yılının ilk aylarında benzer bir hamle yapacağı öne sürüldü.

Çinli teknoloji firması olan Xiaomi, şimdi çok sayıda haber ajansı tarafından ortaya çıkarılan bilgilere göre bu hamleyi planlamaktadır.

Bildirilen detaylar, şirketin personelinin yaklaşık %10’unu işten çıkaracağını gösteriyor. Yakın zamanda, Xiaomi 13 serisini sunan şirket konu ile ilgili detayları paylaşmamış olsa da, bu oran yaklaşık 3500 kişinin işinden olmasına neden olacak.

Xiaomi, Çin’deki COVID kısıtlamalarından ve elektronik cihazlar için olan talebin azalmasından ötürü, bu yılın üçüncü çeyreğinde 2021’in aynı dönemine oranla geliri %10 düştüğünden, birçok farklı departmandan çalışanları işten çıkarmak zorunda kaldığı haberleri arasında yer alıyor.

Aktarılan bilgilere göre göre, bu hamle şirketin gelirlerinin %60‘ını oluşturan akıllı telefon satışlarının %11’inin düşmesinin ardından geldi. Bu faktörler, iş gücünde azalma gözlenmesine neden oluyor.

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir