1. Anasayfa
  2. Gündem

‘Yaşlı turistler ayrımcılığa maruz kalıyor’ iddiası

Yaşlı turistlerin kısıtlı seçeneklerle ayrımcılığa maruz kaldığı ileri sürüldü.

‘Yaşlı turistler ayrımcılığa maruz kalıyor’ iddiası
'Yaşlı turistler ayrımcılığa maruz kalıyor' iddiası
0

İngiltere merkezli kar amacı gütmeyen tüketici koruma organizasyonu Which, turizm sektöründe ses getirecek bir açıklamada bulundu. Which, yaşlı turistlerin ayrımcılığa maruz kaldığını iddia etti. Paylaşılan raporda yaşlı turistlere gizli ek maliyetler çıkarıldığı ifade edildi. Ayrıca daha az seçenek sunulduğu ve daha yüksek ücretlerle hizmet verilmeye çalışıldığı belirtildi.

thumbnail
Önerilen Yazı
Altına zayıf dolar desteği

Sigorta şirketleri uzun süredir yaşlılığı bir risk olarak görüyor. Which, yaşlı turistlere normalden çok daha pahalı ücretlerle seyahat sigortası yapıldığını ileri sürdü. Fakat covid-19 pandemisinden bu yana yaşlıların ödediği sigorta bedelinin orantısız bir şekilde yükseldiğinin altını çizdi.

Yaşlı turistlerin seyahat sigortası yüzde 169 zamlandı

Kurum tarafından paylaşılan rapora göre 24-54 yaş arasındaki seyahatçilerin seyahat sigortası 2019 senesinden 2022 senesine kadar %33.4 artış yaşadı. Elde edilen verilere göre 7,98 pounddan 10,65 pounda yükseldi.

85 ve üzeri yaş grubunun seyahat sigortasında ise bu rakam çok daha yüksek. 85 yaş üzerinde %169, 75-84 yaş grubunun seyahat sigortasında ise %60 artış meydana geldi.

“Yaş ayrımcılığı sözleşmelerin içine gömülüyor”

Sigorta şirketlerinde yaşanan durumun araba kiralama şirketleri için de geçerli olduğu ifade ediliyor. Buna göre araba kiralama şirketlerinin büyük bir kısmı yaş ayrımcılığını sözleşmenin içine gömüyor

İddialara göre Avis, Budget, Enterprise ve Hertz, online rezervasyon yapan müşterisinin 30 yaş üstü olup olmadığını görmek istiyor. Bundan dolayı arabayı kiralayan sürücü kiralama merkezine giderek şirkete görünmek mecburiyetinde kalıyor. Ortaya atılan iddialara göre yaşlı sürücüler için genellikle çok daha pahalı ücretler çıkarılıyor.

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir