1. Anasayfa
  2. Gündem

Yeni Yılda Marketlerin Plastik Poşetler İçin İstedikleri Fiyat Belli Oldu

Plastik poşetlerin fiyatı için zam teklifi sunuldu.

Yeni Yılda Marketlerin Plastik Poşetler İçin İstedikleri Fiyat Belli Oldu
Yeni Yılda Marketlerin Plastik Poşetler İçin İstedikleri Fiyat Belli Oldu
0

Yaşam maliyeti son senelerde bir hayli artmaya başladı. Hemen hemen her kalemde fiyat artışları gözlemlendi. Aynı şekilde poşetlerden de dikkat çekici bir haber geldi.

thumbnail
Önerilen Yazı
WhatsApp’tan Yeni Özellik!

Poşetler, 2019 senesinde 25 kuruş ücretle satılmaya başlamıştı. Aktarılan bilgilere göre fiyatlarla ilgili yeni bir talep geldi. İddialara göre poşet fiyatları için istenen ücret, 75 kuruş olarak sunuldu.

Ayrıca Sivil Toplum Kuruluşları fiyatın aynı kalmasını, market temsilcileri zam yapılmasını istiyor. Elde edilen bilgilere göre zam talebi market temsilcileri tarafından yapıldı. Diğer bir yandan Sivil Toplum Kuruluşları’nın fiyatın 25 kuruşta sabit tutulmasını istedi.

Her iki taraf senede bir kez yapılan Plastik Poşet Alt Komisyonu’nda karşı karşıya geldi. 2023 için geçerli olacak poşet ücretinin yakında belirleneceği ifade edildi.

Poşet uygulaması 2019 senesinde hayata geçirilmişti. 25 kuruşluk ücretin 10 kuruşu, devletin Geri Kazanım Katkı Payı’na (GEKAP) vergi olarak gidiyordu. Ancak devlete giden paranın oranı, her yıl belirlenen yeniden değerleme oranıyla değişiyor.

Poşetin 75 kuruş bile değil, 1 TL ve üzeri fiyattan satılması gerektiğini düşünenlerde mevcut. Perakendeciler Federasyonu Başkanı Ömer Düzgün ise poşet üretim maliyetinin kalitesine göre 1 TL’ye kadar yükselebildiğini belirtti. O nedenle fiyatın 1 TL’nin üzerinde olması gerektiği belirtildi.

Ücretli poşet uygulamasıyla 4 yılda plastik poşet kaynaklı 550 bin ton plastik atığın oluşumu engellendi. Ek olarak 23 bin ton sera gazı salımının önüne geçti. Bunun yanında plastik ham madde ithali düştü ve yaklaşık 3,8 milyar TL’lik tasarruf sağlandı.

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir