1. Anasayfa
  2. Yaşam

Zincir marketler için yeni bir düzenlemeye gidildi

Zincir marketler için yeni bir düzenlemeye gidildi
Zincir marketler için yeni bir düzenlemeye gidildi
0

Bugün Resmi Gazete’de, zincir marketler için yeni bir düzenleme yayınlandı. Düzenlemeye göre, 200’den fazla şubesi olan zincir marketler, Ticaret Bakanlığı’na ait veri tabanına sattıkları ürünler ve fiyatlarını eklemek zorunda. Böylece, tüketiciler fiyat karşılaştırması yaparak aradıkları ürünü daha ucuza alma imkanına sahip olacaklar.

thumbnail
Önerilen Yazı
Assassin’s Creed Valhalla, Steam’de Satışa Sunuldu

Zincir marketler, Türkiye’de uzun zamandır üzerinde tartışılan konular arasında yer alıyor. Ülke genelinde onlarca şubesi bulunan bu marketler, geçmişte iş birliği yapmakla suçlanmış ve bu nedenle soruşturma geçirmişti. İş birliğinin ve fiyat artışlarının önüne geçileceği düşünülmüş olmasına rağmen böyle bir sonuç alınamamıştı.

Hükümet tarafından sürpriz bir hamle yapıldı. Resmi Gazete‘deki bugünkü sayıda yer alan bir düzenlemeye göre, yurt genelinde 200’ün üzerinde şubesi bulunan marketler, sattıkları ürünlerin fiyatlarını Ticaret Bakanlığı’nın veri tabanına eklemek zorunda. Bu sistem, vatandaşların marketler arasındaki fiyat farklarını kendi gözleriyle görmesini sağlayacak.

MADDE 1- 6/8/2016 tarihli ve 29793 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmeliğin 12/C maddesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki madde eklenmiştir.

“Veri paylaşımı

MADDE 12/Ç- (1) Perakende ticaretin etkin ve sürdürülebilir rekabet şartlarına göre yapılmasına yönelik politikaların geliştirilmesi, kamuoyunun aydınlatılması ve tüketicinin fiyat karşılaştırması yapabilmesine imkân sağlanması amacıyla, gıda perakende sektöründe hızlı tüketim mallarının satışıyla iştigal eden ve şube sayısı iki yüzden fazla olan zincir mağazalar, satışa sundukları ürünler ile şubelerine ilişkin verileri Bakanlıkça belirlenen sisteme aktarmakla yükümlüdür. Bu veriler ilgili kurum, kuruluş ve kamuoyuyla paylaşılabilir. Veri aktarımının usul ve esasları Bakanlıkça belirlenerek ilgili zincir mağazalara bildirilir.”

MADDE 2- Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Yönetmelik hükümlerini Ticaret Bakanı yürütür.

Sistem ile ilgili detaylar hakkında henüz bilgi verilmedi. Bakanlık, çalışmalarını tamamladıktan sonra zincir marketler haberdar edilecek ve veri girişleri istenecek. Oluşturulan veri tabanından vatandaşlar yararlanabilecek.

Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir